Jaký příběh může mít jeden barák na českobudějovickém Pražském předměstí? To se rozhodla zjistit trojice historiků Daniel Kovář, Ivan Náprstek a Jan Štifter.
Výsledkem je kniha Ten dům, která mapuje historii Riegrovy 49 v Českých Budějovicích, s přesahem na dějiny celé ulice a čtvrti.
„Objekt jsme koupili s rodinou před třemi lety a já začal pátrat po tom, kdo tady bydlel, co se tady všechno přihodilo. Zjistil jsem, že v našem domě žili dva malíři, švagři, Alois Terš a Ladislav Lazar Pomíjel. Před pár dny jsme jim tu odhalili pamětní desku,“ říká jeden z autorů. Do tohoto domu také loni umístil svou literární novelu Café Groll z prostředí budějovických nevěstinců.
Myšlenka sepsat příběh jednoho malého činžáku vznikla ve chvíli, kdy trojici přátel začal znepokojovat osud Pražského předměstí. „V té době podlehl demolici docela hezký dům v ulici B. Smetany, aby ustoupil novostavbě. Bourá se tam vlastně pořád. Tak jsme si řekli, že vytvoříme jakýsi společenský apel: na jedné knížce ukážeme, že tyhle domy mají nejen zajímavou architekturu, ale i pozoruhodné osudy. Že jich je škoda,“ podotýká Ivan Náprstek, který pracuje jako památkář na jihočeském krajském úřadě.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.