úterý 10. prosince 2019 Julie

Otáčivé hlediště v Českém Krumlově je nejnavštěvovanější letní scénou v republice

Vyprodaným večerním představením Pták Ohnivák a lišák Zorro udělalo Malé divadlo tečku za letošní sezonu na Otáčivém hledišti v Českém Krumlově. A byla to velmi úspěšná sezona. Osmaosmdesát představení shlédlo víc diváků než loni, přes šestapadesát a půl tisíce. A tato parádní návštěvnost „otáčku" vynesla druhé místo mezi festivaly a zároveň je nejnavštěvovanější letní scénou v České republice. 

Poslední představení této sezony před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově odehrál soubor Malého divadla v sobotu 9. září. Tečkou bylo vyprodané večerní představení Pták Ohnivák a lišák Zorro. Otáčivé hlediště letos navštívilo celkem 55 035 diváků. Včetně generálních zkoušek pak činil počet návštěvníků 56 528, což čítá o zhruba 1300 diváků více než loni. Tržby za letošní sezonu se vyšplhaly na 32,94 milionů, tedy o 4,5 procenta více než loni, kdy dosáhly 31,53 milionu korun.

Letos v létě byly před točnou uvedeny dvě zcela nové inscenace, opera Trubadúr a baletní divadlo Valmont.

„I přes letos velmi proměnlivé počasí bohaté na bouřky jsme museli zrušit pouze dvě představení, loni to byla představení tři. Odehráli jsme tedy celkem 88 představení a návštěvnost dosáhla 97,55 procent,“ uvedl ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek.

„Ve srovnání počtu návštěvníků obdobných festivalových akcí roku 2017 jsme dosáhli překvapivého a pro nás velmi lichotivého výsledku. Zaujímáme v počtu návštěvníků druhé místo mezi festivaly a zároveň jsme nejnavštěvovanější letní scénou v České republice. Před námi jsou s počtem 88 tisíc návštěvníků jen Letní shakespearovské slavnosti, které se ale konají na třech různých scénách, Praha, Brno, Ostrava. Za námi jsou pak například Colours of Ostrava, koncert Guns N´ Roses nebo alternativní letní festival Letní Letná,“ dodal Průdek.

Prodej vstupenek na novou sezonu začne už v polovině září 

Návštěvníci českokrumlovského otáčivého hlediště měli letos poprvé možnost si před představením zapůjčit tablet. Tato služba byla zavedena pro zájemce o využití titulkovacího software Overtekst, který byl vyvinut pro chytré telefony a tablety a umožňuje sledování vícejazyčných titulků k některým inscenacím. Původně byly titulky opatřeny pouze operní tituly, letos k nim přibylo i baletní představení Valmont, které je doprovázeno libretem, a poprvé byl software testován i při činoherním představení Dekameron, ke kterému byly připravenytitulky v anglickém a německém jazyce. Vedení divadla zakoupilo padesát tabletů, možnost jejich zapůjčení letos využilo 104 diváků.

S prodejem vstupenek na následující sezonu, tedy na 92 představení českokrumlovského otáčivého hlediště začne Jihočeské divadlo v polovině září, konkrétně v pondělí 18. září. „Diváci se mohou těšit nejen na již zaběhlé oblíbené tituly, jako jsou Dekameron, Pes baskervillský, opery Rusalka, Trubadúr a Příhody lišky Bystroušky nebo balet Valmont, ale také na dvě zbrusu nové inscenace," prozradila Věra Ernstová z Jihočeského divadla České Budějovice. Činoherní soubor prý pro příští sezonu připraví horor Dracula v režii Martina Glasera a soubor Malého divadla pod vedením Petra Haška dobrodružnou podívanou pro všechny věkové i váhové kategorie Ztracený svět.

Na sezonu následujícího roku se tedy mohou těšit nejen stálí diváci a příznivci otáčivého hlediště, ale i zájemci, jejichž poptávka vstupenek na produkci před točnou nebyla z důvodu vyprodaných představení uspokojena," podotkla Ernstová.

Autoři | Foto Otáčivé hlediště Český Krumlov

Štítky divadlo, hlediště, návštěvnost, představení

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.