Po předání glejtu na základě „řádného vysvětlení“ žadatelů o udělení městského privilegia Budějcemi jíti a koledu provozovati a vzdání úcty představitelům města zatančením masopustních koleček se koledníci v úterý 13. února odpoledne vydali na svou obchůzku městem. Rozloučili se tak s letošním masopustním obdobím.
Už po osmadvacáté požádali koledníci o zmiňované povolení. Lidé, kteří na náměstí Přemysla Otakara II. přišli, viděli typické jihočeské koledy. Růžičkovou z Doudleb a mečovou v podání mužské i ženské části Jihočeského souboru písní a tanců Úsvit, představil se i Úsviťáček. Program doplnili dětští koledníci z Ločenic a koledníci folklórních souborů Furiant a Úsviťáček. Nedílnou součástí budějckého masopustu vždy byli a stále jsou dělostřelci a jejich nepřeslechnutelná děla.
Letos budějcké rozloučení s masopustním obdobím zakončila večerní zábava v kulturním domě Slavie, kde k tanci a poslechu hrála dechová hudba Šumavanka. Lidé tam měli možnost pobavit se s koledníky a seznámit se s dalšími masopustními zvyky, na jejichž předvedení není při vlastní masopustní koledě dost času. Veselo bylo díky koledníkům i v dalších restauracích v centru Budějc. Mnozí tak nebyli ničeho ušetřeni a někteří absolvoval i masopustní taneček.
„Veškeré dění spojené s masopustními obchůzkami se odehrávalo ve vnitřním prostoru českobudějovického náměstí a chodnících přilehlých ulic. A o masopustě platí jakýsi nepsaný zákon, že mnohé jest dovoleno, trpěno a tolerováno,“ podotkla mluvčí českobudějovického magistrátu Jitka Welzlová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.