čtvrtek 27. února 2020 Alexandr

Alšovka letos představí ruskou avantgardu nebo monumentální malbu se street art

Alšova jihočeská galerie přichystala na tento rok hned několik zajímavých výstav. Kromě dalšího cyklu stále expozice Meziprůzkumy budou připravena díla z ruské avantgardy, představí se také Tomáš Císařovský nebo Jakub Matuška aka Masker.

Už v dubnu se mohou milovníci umění těšit na pátý cyklus obměny stále expozice Meziprůzkumy. Ta představuje soubor památek středověkého umění společně s českým uměním 20. století ze sbírek Alšovy jihočeské galerie.

Expozice je pravidelně doplňována o díla současných českých i zahraničních umělců. Na nový umělecký vstup se mohou návštěvníci těšit i dnes.

Na své si přijdou i milovníci ruské avantgardy. Od dubna bude v Alšovce vystavena unikátní kolekce z Muzea krásných umění v Jekatěrinburgu. Výběr třiceti šesti uměleckých děl představí významné ruské umělce jako je Kazimir Malevič, Wassily Kandinsky, Alexander Rodchenko, Mikhail Larionov, Natalia Goncharova, Olga Rozanova a mnohé další. Výstava bude trvat od dubna do srpna.

Název

Od května do září bude galerie patřit také jednomu z nejuznávanějších českých malířů. Tomáš Císařovský přitahuje pozornost nejen svým neobvykle konzervativním malířským programem, ale také tím, s jakou důsledností se pohybuje v prověřeném a trvalém médiu, jaké dnes malba představuje.

Jedním z nejzajímavějších umělců mladší generace je Jakub Matuška aka Masker. Nejdůležitější součástí jeho tvorby je malba, ale zaměřuje se také na fotografie, videa, instalace a sochařství. Maskerovy obrazy přitahují kombinující přístupy monumentální malby a street artu, které do díla zařazují technické prvky. Z jeho díla vychází zejména podivná atmosféra, která vtahuje diváka do srdce umělcovy mysli. Na jeho díla se můžete zajít podívat od září do listopadu.

Mezinárodní muzeum keramiky v Bechyni

V Mezinárodním muzeu keramiky v Bechyni jsou připraveny tři akce. První bude souborná výstava Antonína Škody Jihotvar 60. let. V jižních Čechách vytvořil řadu keramických kašen, ozdob a reliéfů v architektuře, čímž se zařadil k významným výtvarníkům nejen regionálního významu 2. poloviny 20. století.  Kromě individuální tvorby působil v 60. letech ve výrobním družstvu Jihotvar v Hrdějovicích, kde vytvářel keramické kolekce, které prezentovaly Jihotvar na mnoha výstavách v Praze, Brně i v zahraničí. Souborná výstava představí jak autorská díla Antonína Škody, tak umělecké práce z Jihotvaru. K vidění bude výstava od června do října.

Svou práci představí ve stejném termínu také česká sochařka, scénografka a konceptuální výtvarnice Paulina Skavová. Pro její díla je typická volnost, hravost a důslednost. Vtipem a nadsázkou oživuje seriózní modelaci, která je úzce definována pro sochy, objekty a instalace.  

Posledním projektem bude Alšova země, která je určena pro děti a mládež v oblasti výtvarné, dramatické, literární a hudební výchovy.  Zapojit se mohou všechny výchovné a vzdělávací instituce ze všech krajů. Cílem projektu je motivovat pedagogy k tvořivé práci se studenty. Projekt bude trvat od června do října.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo1 čtenářů

Foto Alšova jihočeská galerie

Štítky Alšova jihočeská galerie, umění, výstavy, plány

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.