čtvrtek 17. června 2021 Adolf

Alšova galerie dostala pro výstavu ruské avantgardy výjimku. Expozici může navštívit 25 osob za hodinu

Pořadatelé výstavy ruské avantgardy v zámecké jízdárně na Hluboké nad Vltavou mají důvod k radosti. Alšova jihočeská galerie dnes získala od hlavní hygieničky výjimku, díky které mohou do expozice návštěvníci. Podmínkou je mimo jiné počet návštěvníků, kteří mohou během jedné hodiny navštívit výstavu. Kvůli mimořádným opatřením je kapacita omezena na 25 osob za hodinu.

Výstava se veřejnosti otevřela ve čtvrtek v poledne. „Zájem je překvapující. Již se zaplňují rezervace na pozdní odpolední hodiny, což mě potěšilo a jednoznačně dokládá zájem o výstavu. Myslím, že zítra a o víkendu bude velmi slušný zájem,“ řekl dnes ČTK ředitel galerie Aleš Seifert. Vstupné je podle něj stanoveno na 225 korun.

Rozsáhlá sbírka je nainstalována ve výstavních prostorách zámecké jízdárny na Hluboké nad Vltavou. Díla ruské avantgardy v tak velkém rozsahu a kvalitě budou v České republice představena vůbec poprvé. Unikátní kolekce pochází ze sbírky Muzea umění v Jekatěrinburgu a původně měla být návštěvníkům zpřístupněna od 1. května.

„Unikátnost není jen ve špičkových obrazech, které zde jsou, ale unikátní je výstava takém tím, jak vznikala v rámci nabytí, kdy stát díky své lidové komisi pro osvětu nakoupil během krátké doby zhruba čtyř let obrovské množství moderního současného umění od autorů, po kterých jednoznačně chtěl, aby při prodeji vybírali to nejlepší ze svých ateliérů,“ popsal Seifert.

Celá sbírka se v Evropě objevila jen jednou, konkrétně před pěti lety v Budapešti. V kompletním souboru je 42 děl, z nichž na jihu Čech bude prezentováno 36 kusů. Kolekce zahrnuje díla, která vytvořili Kazimir Malevič, Vasilij Kandinskij, Alexandr Rodčenko, Natalia Gončarovová nebo Michail Larionov v období 1910 až 1920.

„Naše výstava je velmi žádaná. Neustále cestuje,“ potvrdil ředitel Muzea výtvarného umění v Jekatěrinburgu Nikita Korytin. Po skončení výstavy na Hluboké se díla přesunou do Moskvy a poté do Jižní Koreje.

Výstavu, která by měla skončit 1. srpna, budou moci bezplatně navštívit všichni zdravotníci. „Je to takové malé poděkování,“ doplnil náměstek hejtmana pro kulturu Pavel Hroch (Jihočeši 2012).

Ohodnoť článek

Foto Michael Daněk

Štítky ČR, Rusko, výtvarné, koronavirus, Hluboká nad Vltavou, Alšova jihočeská galerie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.