Počasí dnes1 °C, zítra3 °C
Pátek 22. listopadu 2024  |  Svátek má Cecílie
Bez reklam

Alšova galerie otevřela v Bechyni nové prostory pro keramiku

Lidé se včera poprvé podívali do nových prostor, kam přesídlilo bechyňské Mezinárodní muzeum keramiky. Jde o opravený bývalý Dům služeb, kam Alšova jihočeská galerie (AJG) přestěhovala sbírky ze zámku. Otevřela tam dnes výstavy šesti účastníků keramického sympozia. Prostory jsou menší než zámecké, nově budou ale otevřené celý rok, řekl šéfkurátor muzea Miroslav Růžička.

"Bývalý dům služeb v Novodvorské ulici bude otevřený celý rok. Ve starém objektu se diváci mohli těšit jen na jeden blok výstav, ve dvou až třech sálech, nicméně pouze čtyři měsíce. Tady bude provoz celoročně, stálí zaměstnanci. Program bude mnohem bohatší," řekl Růžička.

Dosud měla AJG pobočku keramického muzea v bývalém zámeckém pivovaru. Někdejší dům služeb předělala za 32 milionů Kč. Finančně to znamená pro AJG úlevu. Na zámku platila původně roční nájem milion, později půl milionu korun. Do depozitáře přestěhovala i sbírky keramiky, v nichž je 2500 takzvaných inventárních čísel, což znamená 3500 exponátů včetně prací od Karla Nepraše nebo Pravoslava Rady.

Nově může AJG vystavit díla v jednom sále. Na zámku byl jeden hlavní a dva další, jež byly ale podle Růžičky až moc velké. "Často jsme je přepažovali, zkracovali o polovinu nebo o třetinu. Teď jsme v útulnějším prostoru, který snese vystavování moderního umění, což v historizujících prostorách není tak často možné," řekl Růžička.

Budovu získala AJG od města, které ji do majetku kraje převedlo na konci roku 2016. Přibylo pět pracovních míst, pro kustody či pokladní. V budově s rozlohou 600 metrů čtverečních bude i prostor pro krátkodobé výstavy designu, maleb, soch či grafik. Jednou ročně tam vystaví klauzurní práce studentů bechyňská keramická škola.

Vznik bechyňského muzea keramiky iniciovali v polovině 60. let 20. století druhý ředitel AJG Bořivoj Lauda, vedení města, tamní keramická škola a Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze. Funguje od roku 1967. Keramika se v Bechyni vyráběla od 16. století. Hlavní rozvoj přišel v 19. století. V roce 1875 tam knížecí rod Paarů začal ve své továrně vyrábět kachlová kamna a hliněné nádobí, o devět let později vznikla keramická škola. Ve městě působí i firma Laufen, výrobce umyvadel, toalet či van.

Alšova jihočeská galerie vznikla v roce 1953. Ozdobou jejích sbírek, které zahrnují přes 28 200 předmětů, jsou díla z gotiky a ze 60. let minulého století. Zřizuje ji Jihočeský kraj, letos jí dal na provoz 45,1 milionu Kč. V roce 2019 navštívilo galerii podle výroční zprávy 61 793 lidí. Loni byla kvůli pandemii koronaviru dlouho zavřená, přišlo 29 429 návštěvníků.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Kudyznudy.cz

Štítky ČR, výtvarné, keramika, Bechyně, muzeum, výstava, Miroslav Růžička, dům, zámek, Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou, galerie, pandemie covidu-19, Karel Nepraš, Pravoslav Rada

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Alšova galerie otevřela v Bechyni nové prostory pro keramiku  |  Kultura  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.