sobota 2. července 2022 Patricie

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Zažijte Muzejní noc v Jihočeském muzeu

PR článek

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích Vás srdečně zve Muzejní noc - oblíbenou akci pro všechny věkové kategorie, která se koná v pátek 27. května od 17:00 do 22:00 hodin v historické budově muzea (Dukelská 1). Hlavním tématem letošního ročníku jsou loutky a loutkové divadlo. Těšit se můžete třeba na kejklíře, divadelní představení, živou hudbu, školu žonglování, hry pro děti, fotokoutek, tvořivé dílny nebo ohňovou show! Zhlédnout můžete i aktuální expozice a výstavy. Vstup na akci je zdarma.

Slavnostní zahájení akce proběhne v 17:00 hodin na venkovním prostranství před hlavním vchodem muzea ze strany Senovážného náměstí. Návštěvníky přivítají mj. rozverní pouliční komedianti na chůdách ze společnosti Chůdadlo, kteří si chtějí s každým podat ruku nebo je poplácat po rameni. Následovat bude zábavná kejklířská pohádka pro děti i dospělé Brémští cirkusanti, která pojednává o starých a zdánlivě nepotřebných cirkusových zvířátkách, která prchnou zlému principálovi. Díky tomu, že spojí své síly, porazí zlé loupežníky a založí si vlastní cirkus. Pohádka se zabývá tématem recyklace a zbytečného vyhazování ještě funkčních věci (a lidí). Malí i velcí návštěvníci mohou na venkovním prostranství využít školu žonglování, kterou si rovněž připravili kejklíři z Chůdadla. K dispozici bude hromada žonglérských rekvizit (míčky, kužely, diabola, flowersticky aj.). Pro ty nejmenší mají žongléři slona a chobotnici – házení či navlékání kroužků. Další část programu - ukázky tvorby loutek a malování hlaviček loutek, které si lze odnést domů jako suvenýr, bude probíhat také před hlavním vchodem.

Přednáškový sál v přízemí nabídne výrobu vlastních odznaků a fotokoutek s rozličnými rekvizitami (fotobudka Partypack), kde si můžete pořídit upomínkový snímek z Muzejní noci. Vzdělávací sály v přízemí potěší hlavně rodiny s dětmi. Edukační oddělení muzea si zde připravilo tvořivé hrátky s loutkami a loutkovými divadly, k dispozici budou dále různé omalovánky, vystřihovánky apod.

Co by to bylo za Muzejní noc bez divadelních představení? Barokní sál v 1. patře nabídne hned dvě divadla. Pohádkovou detektivku Kloboučkový/ponožkový fantom odehraje Jakub Lada Vavřina alias Divadlo potulného čajovníka a Čertovskou pohádkou pobaví Divadlo Studna pod vedením Josefa Kašpara. V mezičase si můžete zakoupit občerstvení buď před hlavním vchodem muzea nebo na levé terase 1. patra, kde bude připravena Kavárna Matice s vynikající kávou a zákusky.

Jak vznikala zmíněná Čertovská pohádka, se dozvíte na pravé terase 1. patra. Na výstavním panelu můžete prozkoumat maturitní práci Klaudie Kašparové, která zahrnuje výtvarný scénář a výpravu představení nebo návrhy kostýmů. Také zde bude umístěna prezentace loutek studentů scénografie pod vedením nedávno zesnulého významného budějovického výtvarníka, řezbáře, loutkáře a pedagoga Střední uměleckoprůmyslové školy sv. Anežky České v Českém Krumlově Josefa Hanusche. Na pravé terase 1. patra můžete rovněž zhlédnout ukázky práce s varietními loutkami vlastní výroby s komentářem pokračovatele rodové loutkářské tradice Františka Finka.

Po celou dobu akce budou přístupné všechny expozice a výstavy muzea. Určitě nevynechejte prohlídku nově otevřené výstavy pod záštitou Ministerstva kultury – „Zvuk času“, která představuje hodiny a hodinky z období od 16. do 19. století ze soukromé sbírky Petra Hadravy a ze sbírek Jihočeského muzea (přízemí vlevo). Autor výstavy p. Hadrava povede pro zájemce i komentovanou prohlídku této výstavy. „Srdečné pozdravy z Budějovic: město na pohlednicích v letech 1895 – 1939“ je výstava, kterou najdete v přízemí vpravo. 1. patro nabízí výstavu „Černý Petr, dětské karty“ nebo výstavu „Loutky, marionety, javajky ze sbírek Jihočeského muzea a Vzpomínka na Josefa Hanusche“, ke které je připravena i komentovaná prohlídka s její autorkou – Petrou Prokopcovou. Rovněž v 1. patře můžete navštívit stálou expozici „Příběh města Českých Budějovic“. Ve 2. patře doporučujeme prohlídku „Stálé přírodovědné, archeologické a národopisné expozice“, která se pyšní 1. místem a titulem Muzejní výstava roku v rámci Národní soutěže muzeí Gloria musaealis.

Zdroj: Chůdadlo

Na Muzejní noci nesmí chybět ani živá hudba! Program akce tak bude probíhat i na venkovním podiu u Kulturního domu Slávie hned vedle muzea. Návštěvníci se mohou těšit na koncerty dvou kapel - Weekend a Želiboys. Akci slavnostně zakončí Chůdadlo, které si pod podiem připravilo dechberoucí ohňovou show s názvem The Cube!

Více informací najdete na webu Jihočeského muzea nebo na Facebooku.

Ohodnoť článek

Štítky Muzejní noc, Jihočeské muzeum, muzeum, kultura, České Budějovice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.