Počasí dnes-1 °C, zítra-1 °C
Pondělí 6. února 2023  |  Svátek má Vanda

Jihočeský kraj spustí za několik týdnů Filmovou kancelář jižních Čech

Jihočeská centrála cestovního ruchu (JCCR) spustí za několik týdnů Filmovou kancelář jižních Čech. Cílem je lákat zahraniční štáby pro natáčení filmů. Letošním tématem, jež chce centrála propagovat, je voda. Rozšíří také spolupráci s budějovickým výstavištěm ohledně kongresů, pro jejich účastníky chystá i bonusové karty se slevami. Novinářům to řekl ředitel JCCR Petr Soukup. Cestovní ruch přináší v jižních Čechách podle něj ročně příjmy zhruba sedm miliard korun.

Vodu bude centrála propagovat nejen skrz řeky či jezera, ale také díky pivovarnictví nebo vorařství. "V jižních Čechách není tematicky v podstatě nic, co by se netýkalo vody: od vodáků přes rybníky k vorařství a ke sněhu. Ukázalo se, že na naší webové stránce chtějí lidé dostávat maximum tipů na výlety. Budou to tipy, které s vodou souvisí. Není to jenom Lipno a Vltava, jsou to rybníky, Lužnice," řekl ředitel. Již na podzim spustila centrála novou podobu webu, kde nabízí desítky tipů.

JCCR využije i toho, že fenomén vorařství je od prosince na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Toto téma také zajímá turisty z Rakouska a Bavorska, na něž centrála cílí nejvíc. "Obecně slyší na historická témata, ať je to gotika, Zlatá stezka," řekl Soukup.

Za několik týdnů spustí centrála Filmovou kancelář jižních Čech. Chce přivádět do kraje zahraniční produkce. "Filmaři přináší mimořádný finanční i propagační efekt, například seriál Místo činu České Budějovice sleduje asi 1,3 milionu diváků," uvedl ředitel. JCCR bude spolupracovat s organizací Czech Film Commission.

Nově centrála víc spolupracuje s budějovickým výstavištěm. Díky novému pavilonu Z tam lze pořádat kongresy. "Účastníkům kongresů budeme připravovat bonusové karty, aby mohli chodit zadarmo do krajských kulturních institucí. Mohli by zadarmo jezdit i autobusem. Chceme jim dát motivaci, co všechno tady můžou navštívit," řekl Soukup. Kongresová turistika se po covidu opět víc rozjíždí, dodal.

Centrála hodlá také přilákat víc cyklistů, díky Vltavské cyklistické stezce. V budoucnu by měla vést ze Šumavy až na sever kraje. Centrála koupí sčítače, které rozmístí v terénu, aby měla přehled, kolik cyklistů do jižních Čech v létě míří.

Mezi zahraničními turisty bylo loni v létě v kraji nejvíce Němců. Od července do konce září jich přijelo 40 tisíc. Podle centrály kraj alespoň na jeden den ve třetím čtvrtletí navštívilo 300 tisíc cizinců. Meziročně stoupl počet hostů z ciziny dvojnásobně. Po Němcích se o druhé místo dělí Rakušané a Slováci. Z každé této země přicestovalo na jih Čech v létě 16 tisíc turistů. Zájem projevili i hosté z Polska, kterých centrála evidovala 9000 a jichž chce letos přilákat ještě víc.

V kraji se podle statistiků loni ve třetím čtvrtletí ubytovalo 749 041 turistů. Je to přibližně o 40 tisíc méně než ve stejném období loni. Po covidu se začínají vracet turisté z Asie, řekl Soukup.

Zřizovatelem centrály je Jihočeský kraj, letos jí dal provozní příspěvek 32 milionů korun. Centrála má 24 zaměstnanců.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, turistika, správa, Jihočeský, Jihočeský kraj, Petr Soukup, kongres, UNESCO, léto, Polsko, Asie, Rakousko, Česko, Vltava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.