Zejména velkoformátové obrazy jako abstraktní pohledy z vesmíru na planetu Zemi ode dneška představuje v Českých Budějovicích rakouský malíř a sochař Herbert Brandl. Na jihu Čech je to jeho první výstava. V Česku už vystavoval, ale nikoli v takovém rozsahu. Výstavu v českobudějovickém Domu umění nazval Pacific Dead Wood, tedy Mrtvé dřevo Pacifiku. Výstava potrvá do 2. června.
Expozice se skládá z menšího průřezu jeho starší tvorbou, ale i z několika děl posledního období. Návštěvníci uvidí také jeho sochy.
„Německá televize v jednom pořadu vysílá záběry planety Země z vesmíru. A ty ho tak fascinovaly, že to použil v rámci své malby. V poslední době se tomu věnuje systematičtěji, proto tento cyklus má na výstavě největší zastoupení,“ řekl kurátor výstavy Michal Škoda, podle kterého je Brandl jednou z nejvýraznějších osobností současného rakouského umění. Dalším velkým inspiračním zdrojem jsou bonsaje, které Brandl pěstuje a sbírá. Promítá je pak do svých obrazů. Jeden takový uvidí lidé na českobudějovické výstavě.
Základním tématem Brandlovy tvorby je dlouhá léta příroda, zkoumání její rozmanitosti a její projevy. Díla oscilují mezi abstrakcí a figurací a tematicky se rozpínají od hor, lesů, řek a krajiny přes tajemné abstraktní kompozice až ke zvířecím motivům, jakýchsi hyen, které jsou typické pro jeho sochařskou tvorbu. Té se věnuje 15 let.
Herbert Brandl se narodil v roce 1959 ve Štýrském Hradci. Studoval na Univerzitě užitého umění ve Vídni u Herberta Tasquila a Petera Weibela. V letech 2004 až 2019 vyučoval v Německu na Akademii umění v Düsseldorfu. V roce 2007 reprezentoval Rakousko na benátském Biennale, v roce 1989 se účastnil Biennale v Sao Paulu a o tři roky později se představil na documenta IX v německém Kasselu. Jeho díla mají jak soukromí sběratelé, tak veřejné galerie, například Albertina ve Vídni, Centre Pompidou v Paříži nebo Dům umění v Curychu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.