čtvrtek 9. července 2020 Drahoslava

Výročí konce druhé světové války připomene i několik tematických výstav

Dobové fotografie, dokumenty, vyhlášky a tak dále nabízí výstava s názvem Kapitoly z války 1939 - 1945, která je od začátku tohoto měsíce zpřístupněna v Muzeu středního Pootaví ve Strakonicích. Jak název napovídá, věnuje se 2. světové válce - přibližuje odboj, osvobození či holocaust ve spojení se Strakonickem.

Kromě vážné tématiky, jako je například transport smrti v Katovicích, ukazuje i tehdejší módu. Tato odbočka si dává za cíl alespoň menší odlehčení celé prohlídky.

Muzeum středního Pootaví se letošnímu kulatému výročí nevěnuje jako jediné. V Českém Krumlově se uskuteční rovnou dvě tematické výstavy. Bližší z nich bude slavnostně zahájena 1. května v Regionálním muzeum v rámci akce Kouzelný Krumlov. Název zní Reflexe II. světové války na Českokrumlovsku.

„Autorem výstavy je emeritní ředitel muzea Petr Jelínek. Textová část výstavy vychází z dobových kronikářských zápisů a spolu s množstvím dobových fotografií a trojrozměrných předmětů vytváří mozaiku událostí a lidských osudů, na které bychom neměli zapomínat,“ uvádí Filip Putschögl z oddělení kanceláře starosty.

Druhá výstava s názvem Svět očima Ruth Hálové bude zahájena o týden později - 7. května v českokrumlovské Synagoze. „Ruth Hálová je poslední žijící členkou původní židovské obce v Českém Krumlově a jednou z Wintonových dětí. Její životní příběh je spjatý s Českým Krumlovem a nese v sobě světla i stíny událostí 20. století. Svůj pohled na svět představí prostřednictvím obrazů,“ zmiňuje Filip Putschögl.

Stejný den bude také zahájena výstava s názvem Čs. vojáci na bojištích II. světové války v Muzeu Jindřichohradecka.

Foto: muzeumck.cz

Štítky výstavy, muzeum, 2. světová válka, historie, vzpomínky, Regionální muzeum

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.