pátek 29. května 2020 Maxim

Konečně! Fotografie slavného Jana Lukase budou vystaveny v Budějcích, jeho rodném městě

Sté narozeniny by v srpnu letošního roku oslavil legendární fotograf Jan Lukas. Málokdo ví, že se tato výrazná osobnost, která se proslavila i za oceánem, narodila v jihočeské metropoli. Smutným faktem pak je, že v Budějcích nikdy neměl jedinou výstavu. To se však změní... 15. července se od 18 hodin uskuteční vernisáž výstavy Jan Lukas: Praha/New York v Galerii Měsíc ve dne.

„Myslím, že málokdo spojuje Jana Lukase s Budějcemi. Naše výstava by mohla povědomí o slavném rodákovi pro mnohé objevit,“ věří Eliška Štěpánová ze zmíněné galerie. Podle jejích slov se výstavy zúčastní i fotografova rodina. „Ačkoliv Lukasova rodina žije téměř 50 let v USA, na výstavě v Budějovicích jí záleží. Dcera Helena Lukas se na přípravě celé výstavy intenzivně podílela a výstavu i zahájí. Kromě ní možná bude na vernisáži i Lukasův nejstarší vnuk, který se také chystá do Evropy.“

Jak název napovídá, výstava představuje výběr z měst, která měla pro Jana Lukase v životě největší význam. „Fascinuje mě, že do svých padesáti let fotil jen černobíle, unikátně tak zachytil starou Prahu. A v exilu ho úplně pohltil Manhattan. Říkal, že nikam už nemusí, že na Manhattanu je celý svět. A dalších dvacet let fotil barevně, téměř výhradně tuhle část New Yorku,“ dodala Eliška Štěpánová.

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.