středa 5. srpna 2020 Kristián

Artfest podpoří hendikepovanou výtvarnici Barču Sedláčkovou

Více než stovka umělců bude prezentovat svá díla na druhém ročníku veletrhu výtvarného umění Artfest, který se uskuteční o nadcházejícím adventním víkendu na výstavišti. Vstup je dobrovolný a výtěžek půjde na podporu nadané hendikepované budějcké výtvarnice Barbory Sedláčkové.

Výstava se uskuteční pod patronací Ivy Hüttnerové a umělci z Čech, Slovenska, Německa, Rakouska, Nizozemska, Švýcarska, Francie, Itálie, Maďarska a Ukrajiny tam návštěvníkům nabídnou pestrou přehlídku obrazů, fotografií a dalších uměleckých děl.

„Představí se třeba Ihor Byčkivskyj, ukrajinský malíř žijící v Praze, nebo třeba plzeňský Petr Šrédl se svými kresbami, rakouský umělec Philipp Heckmann nebo sklářský výtvarník Ladislav Oliva s manželkou Marií zastupující rodinnou sklářskou dílnu,“ vybral z dlouhého seznamu jmen hlavní organizátor a kurátor výstavy Josef Balek. „Zajímavá bude expozice nejmladší účastnice Artfestu, dvanáctileté talentované Barči Sedláčkové.“

Dvanáctileté Barboře tělo ochablo kvůli neuropatii po prodělané mononukleóze a planých neštovicích natolik, že je schopná jen velice omezeného pohybu, je upoutaná na invalidní vozík a téměř zcela závislá na pomoci druhých. Místo zoufání bere štětec, fix nebo pastelku do úst a představuje svému okolí vlastní výtvarný styl, kterému říká pusopis.

„Každá čárka či puntík na mém obraze vzniká tak, že se musím k obrázku sklonit. Občas mě z toho bolí za krkem, ale už jsem si na to zvykla a nevadí mi to. Malování mám ráda a vybrala jsem si ho právě proto, že to můžu a dovedu dělat,“ uvádí Barunka Sedláčková na svých internetových stránkách.

Talentovaná dívka se zajímá o umění, hlavně o různé techniky malování a design, protože by se jednou chtěla stát bytovou architektkou.

Novinkou druhého ročníku Artfestu, jenž začíná v sobotu 29. listopadu v 10:00 v pavilonu Z, bude letos jako součást doprovodného programu festival studentských filmů.

Zdroj: ČTK
Foto: www.pusopis.cz

Štítky Artfest, Výstaviště České Budějovice, Barbora Sedláčková, pusopis

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.