čtvrtek 2. července 2020 Patricie

Bude cirkus. Ale cvičené opičky nečekejte

Oblíbenou a vyhledávanou zábavou se v poslední době staly nové cirkusy. Vystoupení Cirkusu La Putyka v Budějcích, které se odehrálo v rámci akce Krajinská žije!, bylo nejvyhledávanějším představením. Co si však můžeme představit pod názvem nový cirkus? Zvířata? Akrobaty? Divadlo? Na tyto otázky odpovídala lektorka a akrobatka Katka Vaněčková.

Co si má čtenář vůbec vybavit pod pojmem nový cirkus?
Řekla bych, že je to něco mezi uměním, uměleckým vyjádřením a sportem. Samozřejmě je to odnož klasického cirkusu, který všichni známe. Jen v novém cirkuse neuvidíte žádná zvířata, vše je jen o dovednosti lidí.

A jaká představení v něm tedy uvidíme?
Určitě akrobacii, vzdušnou i párovou akrobacii, balanční záležitosti, trampolíny, žonglování. Jde hlavně o lidské schopnosti. Častokrát si aktéři i sami vyrábějí různé konstrukce, překážky. Uvidíte tam všechno možné, co se jen dá vymyslet.

O novém cirkusu nikdo moc neví. Proč?
V Čechách je to poměrně čerstvá záležitost. Nový cirkus tu začal fungovat asi před pěti lety v Praze. Teď už uvidíte i různé skupiny z Brna, Ostravy nebo Plzně, které taky v těchto městech působí a šíří se dál. Známé jsou třeba cirkusy La Putyka a TeTy, které jste mohli vidět minulý rok v létě na pouliční slavnosti Krajinská žije! V Praze existuje Cirkeon a Mlejn, což jsou místa, kde probíhají kurzy jak pro dospělé, tak i pro děti. Uvidíte tam i večerní představení, která se neustále vyvíjejí. Přibývá výrazového divadla, tance a nechybí ani mimové.

V Českých Budějovicích existuje také nějaké podobné místo?
Před rokem či dvěma tu byl nějaký pokus udělat něco jako Cirkus klub, ale spíš se jednalo o sdružení lidí, kteří se chtěli setkávat na společných trénincích. To už ovšem padlo. Momentálně tu vzniká budějcký BudeCirkus.

Jak jste se dostala k novému cirkusu a k šálám?
Jsem původně z Prahy, kde jsem se prvně s novým cirkusem setkala a byla jsem nadšená. Jen jsem neměla čas začít chodit na kurzy a učit se kreace na šálách. Dělala jsem hodně atletiku. Pak jsem ale odjela přes Erasmus do španělské Granady a tam jsem si řekla, že je právě ten čas začít dělat něco nového a cíleně jsem se sháněla po cirkusu a hlavně po vzdušné akrobacii. Pro Španěly je nový cirkus běžně známou věcí. Začala jsem tam tedy navštěvovat kurzy. Když jsem se vrátila do Čech, pokračovala jsem v tom dál. Ze Španělska jsem si dovezla šálu, a tak to všechno začalo. Horší bylo, když jsem se pak přestěhovala do Budějc, protože tady nabídka žádného takového kurzu nebyla.

Proto jste začala pořádat kurzy?
Byla to pro mě cesta, jak si udržet tento koníček i pro sebe a zároveň výzva založit tu něco nového a přesunout myšlenku nového cirkusu do dalšího místa v Čechách.

Co vás na vzdušné akrobacii baví?
Líbí se mi, že to není závodní disciplína, z atletiky jsem vyzávoděná ažaž, ale zároveň je to velice fyzicky náročné. Je to komplexní záležitost, maká celé tělo, pracujete s vlastní váhou. Člověk musí být všeobecně zpevněný. Nejedná se o posílení jedné části těla, ale komplet všech. Mohlo by se zdát, že je to namáhavější na ruce, ale ono je potřeba zapojit opravdu všechno. Když člověk visí na šále a snaží se zvednout zadek nad hlavu, tak musí zapojit svaly, o kterých někteří neměli ani tušení. A důležití jsou i lidé, kolem cirkusu se pohybují ti pohodoví. (smích)

Máte nějaké plány do budoucna, jak oživit nový cirkus v Budějcích?
Určitě. Už teď probíhají cirkusy pro děti a vzdušná a párová akrobacie pro dospělé. Ale ráda bych našla nějaký prostor, kde by bylo možné pořádat nejenom různé kurzy všech možných cirkusových odvětví pro děti i pro dospělé, ale i jiné sporty či zábavu. Zatím bohužel o ničem vhodném nevím. Na vzdušnou akrobacii je nutné sehnat místnost s dostatečně vysokým stropem, na který se budou moci v prostoru zavěsit šály a hrazdy.

Vystupovala jste teď na jednom maturitním plese v Metropolu, plánujete další vystoupení?
Bylo to moje první větší vystoupení a bylo super. Lidi se těšili, tleskali a podle ohlasů se jim to líbilo, takže jsem byla nadšená. Takže se do toho chci určitě pustit více, a když bude možnost, tak vystupovat. Zádrhel u této srandy je ten prostor. I pro představení je důležité, aby v sále, místnosti, tělocvičně, bylo šálu na co zavěsit. Do budoucna mám již připravený malý projekt na mou vlastní mobilní konstrukci. Samozřejmě je možné vzít si šálu, uvázat ji někde na strom a cvičit, ale v zimě je to problém.

Je možné sehnat šálu i u nás?
Je to trochu složitější. Je možné si ji objednat přes nějaká cirkusová centra, která je dovážejí nejčastěji ze Španělska nebo Německa. Cenově vyjdou tak na dva a půl tisíce. Ve Španělsku ji seženete v běžném obchodě s látkami. Stačí říct, že chcete látku na akrobacii a oni vám dají vybrat ze čtyř barev. Zkuste zajít do látek u nás, schválně, co vám řeknou. (smích)

Foto: Jan Homolka, Alena Voglová

Štítky cirkus, nový cirkus, La Putyka, TeTy, akrobati, šály, Katka Vaněčková

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.