pátek 24. ledna 2020 Milena

Desítky Budějčáků přihlížely velikonočnímu hrkání

Kdo od čtvrtka sen tam prošel městem, jistě mu neunikly pronikavé zvuky velkých dřevěných hrkaček. Průvody 72 hrkačů v černých oděvech a bílých škraboškách připomínaly křesťanský význam Velikonoc, které jsou pro věřící důležitější než Vánoce, neboť došlo ke vzkříšení Ježíše.

Několik skupinek hrkačů, každá čítající 17 lidí, vycházelo z Piaristického náměstí a korzovalo ulicemi města. Na náměstí Přemysla Otakara II. vyšla každá skupinka z jednoho rohu a u kašny se spojily v jednu.

Budějčáci průvod s různými symboly a působivým hudebním doprovodem mohli sledovat od čtvrtka do soboty celkem sedmkrát. Na Velký pátek šli hrkači, pod vedením divadelníka Víti Marčíka, čtyřikrát.

Od osmi do dvanácti hodin pak bylo k vidění tesání křížů na Piaristickém náměstí, náměstí Přemysla Otakara II., U Beránka, U Černé věže a u Biskupského gymnázia. V poledne byly vztyčeny.

Naposledy vyšel průvod na Bílou sobotu v poledne. Hrkání se koná proto, že od čtvrtečního večera do sobotní noci nezní zvony. Podle staré tradice je ráno, v poledne a večer nahradí hrkače, řehtačky a klapačky.

Video: Arnošt Doskočil

Štítky Velikonoce, hrkání, Víťa Marčík, České Budějovice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Vít Profant

Velikonoce byly odjakživa lidové svátky jara a ti, kdo by si je chtěli přivlastnit, ať jdou do p...

neděle, 20. dubna 2014, 14:07

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.