pondělí 21. června 2021 Alois

Hluboká bude hostit filmový festival Voda, moře, oceány

Voda, moře, oceány 2013 - jubilejní desátý ročník mezinárodního filmového festivalu - bude zahájen tento týden ve čtvrtek v Hluboké nad Vltavou. Festival představí 31 filmů z 12 zemí světa, bohatý doprovodný program a setkání s mnoha zajímavými hosty.

Hlavním festivalovým centrem bude Kulturní centrum a kino Panorama s přilehlou kavárnou Relax Bali, projekce pro veřejnost a školy poběží rovněž ve čtvrtek, pátek a sobotu v ZOO Ohrada a některé části programu budou připraveny v Relaxačním a regeneračním centru Hluboká.

Festival vyvrcholí sobotním Ceremoniačním večerem, kterým budou provázet prezident festivalu Steve Lichtag, světoznámý filmař, potápěč a dobrodruh, a viceprezident festivalu Jindřich Soukal, který mimo jiné představí projekt na Bali - Occupied by sea (Obsazeno mořem).

Dalšími významnými hosty festivalu budou Sir James Mancham, první prezident Republiky Seychely a spoluzakladatel World Future Council, dále Gwilym Sicobo, od roku 2010 velvyslanec cestovního ruchu Republiky Seychely v České republice a následně také obchodní a investiční zástupce Seychel pro Českou republiku a východní Evropu.

Hlavní hvězdou festivalu je David Hannan, renomovaný australský filmař, umělec, pedagog a ochránce životního prostředí. Oceánskou říši zkoumá a dokumentuje více než 50 let a za svou činnost získal mnoho mezinárodních cen a uznání. Mimo jiné je několikanásobným nositelem Emmy jako kameraman i mediální producent, který pracuje hlavně v tropických a mírných vodách okolo Austrálie, Antarktidy, Papui - Nové Guinei, Filipín a Bornea.

Je rovněž zakladatelem Ocean Ark Alliance, celosvětové neziskové organizace se sídlem v Austrálii, která dnes zastřešuje jednu z nejkomplexnějších a velmi významných sbírek na téma mořské vědy a digitálních médií. Jeho firma Plankton Productions sídlí v Austrálii a dnes vlastní jeden z největších nezávislých archivů tropického mořského světa v HD video.

Hosty festivalu dále budou Emeria Wilujeng Amir Siregar, Její Excelence ambasadorka Indonéské republiky v České republice, Richard Jaroněk, potápěč, filmař a fotograf, Petr Horký, filmař, cestovatel, moderátor, Tomáš Krejčíř, herec a moderátor, a mnozí další.

Kromě hlavního programového bloku, zaměřeného na tematickou filmovou produkci, nabídne festival Voda, moře, oceány 2013 také výstavu Voda očima dětí - výtvarné práce dětských autorů čestného partnera festivalu centra Arpida budou vystaveny ve foyer KC Panorama v Hluboké.

I letos Jihočeská hospodářská komora ve spolupráci s Česko - Indonéskou obchodní a turistickou komorou a Ambasádou Indonéské republiky pořádají informační a diskusní panel o obchodních možnostech ve smyslu nových podnikatelských příležitostí Touches of Indonesia (Doteky Indonésie).

Festival ozdobí rovněž cestopisná výstava Století Miroslava Zikmunda v prostorách Relaxačního a regeneračního centra Hluboká. Je fragmentem dokumentárních fotografií, jež slavná dvojice Zikmund a Hanzelka nashromáždila za více než 75 let svého života cestovatelů. Dozvíme se rovněž něco o průběhu prací na stejnojmenném filmovém projektu, který bude mít premiéru na podzim roku 2013.

V Relaxačním a regeneračním centru bude souběžně probíhat tematický týden Doteky Indonésie, jehož programem je setkání se zajímavostmi indonéské kultury, přírodního bohatství, životního stylu a také indonéské kuchyně, kterou bude připravovat uznávaná indonéská šéfkuchařka Putri R. Mumpuni.

Připraveny jsou workshopy tance a batikování, které povedou renomovaní indonéští umělci a speciální indonéské masáže, které budou provádět maséři z Indonésie.

Vše nasvědčuje tomu, že bohatý program festivalu bude důstojnou oslavou 10. výročí svátku všech příznivců tajemného a krásného podmořského a vodního světa.

Foto: archiv Steva Lichtaga

Štítky Voda, moře, oceány 2013, mezinárodní filmový festival, Hluboká nad Vltavou, Steve Lichtag

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.