sobota 24. října 2020 Nina

Iluzi tropů přináší výstava orchidejí v Jihočeském muzeu

Barvami překypují nově zrekonstruované prostory historické budovy Jihočeského muzea. Ty od tohoto týdne hostí výstavu orchidejí, bromélií a jiných exotických rostlin a hmyzu, kterou jste v posledních letech mohli navštěvovat v Domu kultury Metropol.

Výstavu samotnou uvedl na úterní vernisáži ředitel muzea František Štangl. „Výstavu jsme obohatili o edukační panely, takže se návštěvníci nejenom pokochají, ale zároveň i vzdělají.“ Nechyběla slova díků, přání dobré návštěvnosti a hlavně, aby se Jihočechům líbila. Byla totiž tvořena s radostí a potěšením nadšených pěstitelů.

Tisícovku orchidejí a jiných exotických rostlin je možné v tento nevábný zimní čas vidět hlavně díky Českému svazu zahrádkářů s názvem Orchidea, za který promluvil jeden z členů Pavel Roubín: „V poslední době začíná být v Českých Budějovicích orchidejově převýstavováno, a tak jsme přemýšleli, jak naši výstavu ozvláštníme. Další nový druh orchideje jsme nevypěstovali, ale shodli jsme se, že se budeme držet hesla ‚Tradičně a pro radost‘. Zaprvé jsme vrátili výstavu tam, kde se konala dříve, a vytvořili jsme jiná aranžmá. Zadruhé pro radost, protože my, sami pěstitelé, si díky ní krátíme zimu a navozujeme si tak iluzi tropů.“

Návštěvníci výstavy orchidejí v Metropolu byli běžně zvyklí, že většina květin měla na sobě cenovku, a pakliže jim některá z nich padla do oka, bylo možné si ji koupit a odnést domů. „Zde cenovky nenajdete, zato u každé rostliny je popisek, o jakou květinu se jedná. Vzhledem k tomu, že v tomto období kvete poměrně málo orchidejí, zůstanou tu všechny vystavené až do konce trvání exhibice. Bude-li mít někdo o nějakou rostlinu zájem, bude možné se domluvit na odkoupení po skončení výstavy,“ řekl Roubín.

Návštěvníci se však nemusí bát, že by domů odešli s prázdnou. Orchideje, masožravé rostliny či sukulenty bude možné zakoupit od prodejců taktéž v budově muzea, kde bude fungovat i pěstitelská poradna. V rámci výstavy uvidíte rovněž živočichy, které zapůjčila Zoologická zahrada Ohrada a soukromí chovatelé.

Výstava potrvá do 22. února.

Štítky výstava orchidejí, Jihočeské muzeum, České Budějovice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.