čtvrtek 4. června 2020 Dalibor

Jihočeské památky trhaly rekordy. Pomohlo i dobré počasí

Že lidé volné chvíle tráví jen u televize či na sociálních sítích? Nikoliv! Pořád je plno těch, kteří nehodlají sedět doma a volno využívají k výletu. Návštěvnost jihočeských památek za minulý rok je toho jasným důkazem!

Objekty pod správou Národního památkového ústavu vloni na jihu Čech přilákaly přes milion turistů. Jen pro srovnání - oproti předešlému roku se jedná o devítiprocentní nárůst. Vzrostl snad zájem o historii? Památkáři věří, že za vysokou návštěvností stojí hned několik faktorů.

„Kromě pestré kulturní nabídky všech památek sehrálo roli velmi příznivé počasí, ale také nový zájem návštěvníků o domácí památky,“ uvedl Petr Pavelec, ředitel Národního památkového ústavu, územní památkové správy v Českých Budějovicích.

Je nutno dodat, že nabídka kulturních akcí byla v loňském roce opravdu bohatá. „Jihočeské hrady, zámky a klášter spravované Národním památkovým ústavem lákaly na více než pět stovek různorodých kulturních akcí, mezi nimiž nechyběly kostýmované, noční i speciální prohlídky, divadla, koncerty, šermířská vystoupení, hradní slavnosti, přednášky nebo výstavy,“ zmínila mluvčí NPÚ Jitka Skořepová.

A jaká jsou čísla? Dvanáct památek celkově navštívilo 1 051 833 lidí. Největší zájem byl o Státní hrad a zámek Český Krumlov, který trhal rekordy - vyhledalo ho 367 629 turistů. Nárůst je 14,3 procent.

Na paty mu šlapala Hluboká, která se také může pochlubit velmi vysokým číslem - 263 519 návštěvníků.

Ani další památky ale nezely prázdnotou, ačkoliv jsou zde čísla samozřejmě úplně jiná. Státní zámek Červená Lhota měl 70 627 návštěvníků a hrad Rožmberk o necelých 10 tisíc méně.

Vysoký nárůst evidoval Jindřichův Hradec, který pohostil 57 450 lidí, což je o 18 procent výše.

Největší procentuální vzestup však zažil zámek Kratochvíle, jenž vyhledalo 36 696 turistů, tedy o 29 procent více než předloni.

Zimní provoz

Na návštěvnosti se samozřejmě také podepsal zimní provoz několika památek. Jestliže v minulosti turisté mohli navštívit jen zámek v Hluboké nad Vltavou, dnes je již nabídka bohatší a jak je vidět, lidé ji rádi využívají.

„Velmi nás těší, že i v zimním období volí jako cíl výletů stále více lidí, kteří zavítají na některý z našich hradů a zámků provozovaných celoročně. Jen za poslední dva měsíce roku 2014 to bylo téměř 30 tisíc lidí,“ zmínil Petr Pavelec.

Zmíněná Hluboká zimní prohlídky provozuje již sedm let. Tradicí je také zimní prohlídková trasa hradu Rožmberk. Do podvědomí se ale dostalo i Hradní muzeum krumlovského zámku, které zahájilo již čtvrtou sezónu, či trasa na Nových Hradech.

Výhledově by měla zimní provoz zahájit i Třeboň. Prozatím se ale turisté musí spokojit alespoň s úterky, kdy je zámek přístupný, a čtvrtky, kdy je otevřena Schwarzenberská hrobka. A to pouze během ledna.

Turisté ale projevují zájem i o památky mimo správu NPÚ. Turistickou atrakcí se stává například Vítkův Hrádek na Lipensku, ze kterého se nabízí, při dobrém počasí, naprosto úchvatný pohled do okolí.

Nejenom objekty jsou ale v kurzu. Desítky turistů se dají potkat například na Novohradsku v Terčině údolí, které je ideálním místem k výletu i v této době. „Jezdím sem relaxovat několikrát ročně. Nejromantičtější místo, které znám,“ uvedl jeden z návštěvníků. Není divu, že právě zamilované páry zde během jedné procházky potkáte hned několikrát.

Foto: www.zamek-ceskykrumlov.eu

Štítky památky, Jihočeský kraj, rekord, Národní památkový ústav, zámek, Český Krumlov, Hluboká, Červená Lhota

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.