pátek 6. prosince 2019 Mikuláš

Lov na knihy vypukl! Festival Literatura žije je v plném proudu

„To je zdarma?“ ptala se včera odpoledne udivená paní ve stanu na budějckém náměstí, kde vypukl třídenní festival Literatura žije! V ruce svírala tři knihy a oči jí zářily. „No, stejně se cítím tak trošku jako zloděj,“ pokrčila rameny, když se od jedné z návštěvnic dozvěděla, že peněženku opravdu nepotřebuje.

Festival je v plném proudu a není divu, že mnozí fanoušci tištěného slova u krabic s knihami takřka vyskakují radostí. „Člověk by čekal, že to bude už dávno probrané, ale stále se zde dají nalézt poklady! Jindřich Šimon Baar... Kdo ho mohl vyřadit z knihovny?“ usmíval se další návštěvník. „Docela se i divím, že to funguje tak dobře. Že nepřijde člověk, nepopadne bednu a neodejde. Lidé jsou různí, všichni to víme.“

Někteří čtenáři neváhali a do knih se začetli přímo na náměstí. „Šla jsem hlavně po severských autorech. Musím říct, že je myšlenka celé akce skutečně báječná. Moc se mi to líbí, celkově na mě festival dýchá takovou zvláštní přátelskou atmosférou,“ řekla mladá žena, která se na akci ocitla náhodou. „Vůbec jsem netušila, o co jde. O to větší překvapení to je. Odpolední procházka se proměnila v příjemný zážitek.“

A jak je možné, že se knihy na náměstí rozdávají zdarma? Je to jednoduché - svoji literaturu organizátorům odnesli sami její předchozí majitelé. Postupně se podařilo nashromáždit zhruba 7 tisíc knih. Jedná se o díla, na která se již většinou prášilo v knihovnách. Nedá se však mluvit o žádném braku. Eliška Štěpánová z organizačního týmu už před samotnou akcí uváděla, že jde skutečně o kvalitní knihy, mezi kterými se dají objevit i hotové poklady, a to třeba 90 let staré. Zkrátka ráj pro všechny, kteří dodnes požadují při čtení šustění papírů a s četkami, tablety a tak dále se nejspíš nikdy neskamarádí.

Sběr knih probíhal v literární kavárně Měsíc ve dne, ale také přímo v ulicích. Lidé nosili kriminálky, pohádky, ale třeba i učebnice. Vloni se podařilo rozdat takřka všechno, zbylo jen zhruba pět procent knih, i když i ty nakonec našly své nové majitele.

Rozmanitý program

Literatura Žije! ale není jen o rozdávání knih. Naopak - program je velmi rozmanitý a bohatý. Nechybí autorské čtení či hudební vystoupení. Na Lannově třídě vzniká komiks, na veřejných záchodcích na radnici se nachází výstava, v městské hromadné dopravě je veršované hlášení zastávek a tak dále.

Festivalový stan s čítárnou a literární kavárnou je otevřen denně od 11 do 18 hodin. Akce skončí v pátek 24. dubna.

Přátelská atmosféra

Jak již bylo zmíněno, na akci panuje velmi uvolněná, takřka až rodinná atmosféra. Někdo knihy proletí, naplní tašku a jde domů, jiný si sedne a třeba i s ostatními debatuje. Ostatně lepší počasí si zatím pořadatelé přát nemohli. Na závěr snad stačí napsat, že pokud je cílem pořadatelů v lidech probudit přesvědčení, že je literatura stále zajímavá a důležitá, nemohli svoji akci pojmout lépe. Zkrátka palec nahoru!

A co vy? Jaké úlovky jste si přinesli domů? Pochlubte se nám v diskuzi. 

Štítky Literatura žije!, knihy, náměstí, zdarma, čtení, vzdělání

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.