neděle 26. ledna 2020 Zora

Některé jihočeské hrady a zámky mají otevřeno i v zimě

Hrad v Nových Hradech se letos stal čtvrtým objektem ve správě Národního památkového ústavu v Budějcích, který otevírá své brány i mimo hlavní turistickou sezonu. Dosud zimní prohlídkové trasy návštěvníkům nabízel hrad Rožmberk, zámek Hluboká a Hradní muzeum v Českém Krumlově.

„Zimní prohlídková trasa v Nových Hradech nabízí byt panského úředníka a jako bonus nejzajímavější prostory první prohlídkové trasy - Buquoyský archiv a knihovnu s výstavou novohradského skla, včetně unikátního hyalitu,“ řekla mluvčí NPÚ Jitka Skořepová.

Součástí okruhu jsou také dřevěné pavlače, z nichž je vidět nejen na hradní nádvoří, ale i na celé město. Místnosti, jejichž prohlídka trvá asi 45 minut, jsou temperovány.

Už třetí zimní sezonu mohou návštěvníci zavítat na hrad Rožmberk na Českokrumlovsku. I tam mohou nahlédnout do soukromí šlechtického rodu Buquoyů.

Kolem poloviny 19. století nechal Jan Jindřich Buquoy upravit pokoje ve druhém patře hradu k obytným účelům. Díky nedávné nákladné rekonstrukci jsou zpřístupněny jídelna, salon, herna a pracovna. Pokoje jsou během zimy temperovány. Součástí prohlídkové trasy je i výstup na Anglickou věž.

Zimní prohlídky na zámku Hluboká lákají návštěvníky pátým rokem. Mohou zavítat do devíti pokojů soukromých apartmá posledních čtyř generací majitelů hlubockého panství - Schwarzenbergů.

Bohatá výzdoba místností představuje kolekci loveckých zbraní, trofejí, ale také porcelánu, grafických listů nebo tapiserií. Poslední majitel Adolf Schwarzenberg obýval své pokoje až do roku 1939, kdy emigroval s manželkou Hildou před nacisty do zámoří.

Od ledna 2011 je v prostorách nejstarší dochované části krumlovské rezidence na druhém zámeckém nádvoří otevřen ojedinělý typ muzea, které funguje celoročně. Má charakter historické muzejní instalace 19. století.

Součástí expozice je byt a kancelář ředitele schwarzenberského panství, zbrojnice, mincovna, klenotnice s ojedinělými církevními památkami, ale také kinematograf. Za příznivého počasí je možné spojit návštěvu s výstupem na věž.

Zdroj: ČTK
Foto: www.hrad-novehrady.eu

Štítky jihočeské hrady a zámky, zimní otevírací doba, Nové Hrady, Hluboká nad Vltavou, Český Krumlov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.