Počasí dnes11 °C, zítra7 °C
Neděle 24. listopadu 2024  |  Svátek má Emílie
Bez reklam

Pod Černou věží se rozdávaly filmové ceny

Druhého ročníku Festivalu amatérských a studentských filmů Černá věž se letos zúčastnilo 66 filmů, devatenáct z nich bylo nominováno a jeden vyhrál cenu za divácky nejoblíbenější snímek.

Budějčáci mohli během pátku a soboty v Café Klubu Slavie zhlédnout nominované i nenominované filmy a debatovat o nich s přítomnými tvůrci. Festival byl zakončen Galavečerem, kterým provázeli moderátoři Ivo Janoušek a Jan Palkovič.

Večer zpestřovala vystoupení mladých talentovaných umělců i dětí, kteří interpretovali známé filmové melodie a snímek Ztraceni ve velkofilmu.

Výtěžek ze vstupenek, které se po dobu festivalu prodávaly, byl předán Vandě Polívkové, ředitelce Centra BAZALKA, jež zajišťuje komplexní péči o děti s těžkým zdravotním postižením z Jihočeského kraje.

Z nominovaných děl v kategorii studentský film vyhrál snímek s názvem Mlýn, který získal cenu také za nejlepší scénář. Mezi velkými filmy uspělo Dobytí vrabčího hnízda, za nejlepší herecké výkony byl oceněn Gloom, malým filmem se stal Lucidní sen, v kategorii produkce vyhrál snímek Ponurá neděle.

Divácky nejoblíbenějším se stal film Marnost nade vše, který natočil student Matěj Balcar ve spolupráci s Vojtěchem Wolfem. Oba dva Budějcká Drbna po skončení festivalu vyzpovídala.

Jste amatérští filmaři nebo chodíte na nějakou školu?

Vojta: „Matěj chodí na FAMO v Písku a já na VŠE v Praze, jsme takový tandem finančník a filmař.“

Matěj: „Ale v podstatě jsme byli při výrobě Marnosti takřka amatéři. Po jednom roce studia nevíte takřka nic, i když si myslíte opak. A co se týče tohohle filmu, my už jsme ho jako tvůrci prakticky odepsali, protože jak se neustále posouváme, víme, že už je zastaralý, místy hodně nezdařilý a zdaleka nevyužívá potenciál scénáře. I proto nás výhra velmi mile potěšila, asi jako dítě může potěšit rodiče. Snímek byl točený vyloženě pro lidi a pro nás, mimo školu, a tak jsme nepředpokládali, že může vyhrát nějakou cenu. Klíčový ale je fakt, že lidé často nepoznají, když to někde technicky dře a posuzují film podle toho, jak je baví. A tady jsme nejspíš uspěli.“

Jak jste se dostali do této soutěže?

Matěj: „Nabídky nám normálně chodí na e-mail školy. Já už jsem se do této soutěže chtěl přihlásit vloni, jenže to jsme ještě film neměli hotový, takže jsme museli počkat na druhý ročník. A letos je to zase to samé... Máme dodělaný o mnoho lepší film, ale ten jsme zase nestihli dokončit před uzávěrkou, a tak jsme museli poslat tenhle. Máme ho sice tady s sebou, ale to už je asi pozdě. Spíš, kdyby měl někdo zájem.“

Jakou úlohu u filmu zastáváte?

Vojta: „Já dělám producenta a sháním peníze. Zařizuji smlouvy s herci a tak. Oba dva navíc stojíme ve vedení nadačního fondu na podporu a rozvoj studentských filmů Demopictures.“

Matěj: „Já jsem napsal scénář a poté jsem ho cizeloval s kameramanem, mým bratrancem a tátou. Zastávám názor, že text dělá dvě třetiny filmu, a tak se mu má věnovat největší pozornost. Ostatně to se ukázalo i tady, že filmařsky špatný film uspěl dík scénáři a hercům. Co se týče režie, tak té jsme se tady proti zvyklostem ujali společně s tátou. Hlavní osobou jsem sice byl já, režíroval jsem všechny obrazy, kde nejsem, ale ty, kde hraju (a těch není málo) a představuji ústřední dvojčata Karla a Kamila Bendovi, vedl táta, protože to bych už prostě nedal.“

Kdo vám k filmu složil hudbu?

Matěj: „Marnost má originální soundtrack a i svou vlastní píseň Sladký jed letní marnivosti, kterou pro náš film složil Filip Klinecký, za použití slov Michala Horáčka a zpěvu Ondřeje Rumla. Tímto bych jim znovu rád poděkoval.“

Byl film Marnost nade vše finančně náročný?

Matěj: „Konkrétně vyšel na osmdesát tisíc. Obsadili jsme do něj totiž profesionální herce a používali poměrně dost kvalitní technologie. Ten druhý byl levnější, protože ho už sponzorovala i škola.“

A jak se jmenuje váš nový snímek, na který se diváci mohou těšit příští rok?

Matěj: „Poetický horor Podivný flám. Je tak trošku střihnutý komedií, ale zase o něco hlubší než Marnost. Není to však žádná ´intošárna´. Pro zájemce bude k vidění na internetu spolu s Marností nade vše od 13. prosince letošního roku. A pak to jde taky krást přes www.ulozto.cz, kde už i naše filmy ilegálně stahují.“ (směje se)

A kde na internetu se na něj můžeme podívat?

Matěj: „V Československé filmové databázi www.csfd.cz pod svým názvem nebo na www.stream.cz.“

Drbna se na afterparty sešla také s ředitelem festivalu Milanem Plevou a položila mu rovněž několik otázek.

Nápad uspořádat filmový festival v Budějcích byl váš?

„Ano, zhruba před dvěma lety. Sám jsem totiž amatérský filmař, a jelikož už na svou tvorbu nemám tolik času a chtěl jsem zůstat v kontaktu s tímto světem, přišlo mi to jako zajímavá výzva. Hodně mě také inspirovaly filmové festivaly, které navštěvuji, a protože před několika lety budějcký filmový festival zanikl, tak jsem si řekl, proč neobnovit tuto tradici v trochu jiném obalu.“

Studoval jste nějakou filmovou školu?

„Ne, nemám nic společného s filmem, jsem student Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity, stejně jako moji kolegové z realizačního týmu.“

A jak jste se tedy k filmování dostal?

„Filmy jsem natáčel už od malička.“

Štítky Filmový festival Černá věž, České Budějovice, Café Klub Slavie, film, Černá věž, Matěj Balcar, festival, filmový festival, filmař, Ztraceni, filmová cena, Michal Horáček, Ondřej Ruml, Jihočeský kraj, Ekonomická fakulta Jihočeské univerzity

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Pod Černou věží se rozdávaly filmové ceny  |  Kultura  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.