neděle 9. srpna 2020 Roman

Program Budějcké Thálie nabídne třináct komedií a pohádek

Parafrázi Dumasových Tří mušketýrů, drsnou hru Osiřelý západ z malebného Irska nebo třeba Rychlé šípy z Oltecu, tedy Starého Brna, nabízí patnáctý ročník nesoutěžní divadelní přehlídky Budějcká Thálie.

Od 1. do 9. listopadu má na programu třináct představení v podání amatérských herců, z toho devět pro dospělé a zbytek pro děti. Na domovské scéně pořádajícího divadelního souboru J. K. Tyl České Budějovice v Divadle U Kapličky se představí 165 herců a techniků z jedenácti českých měst.

„Převládajícím žánrem bude tradičně komedie včetně hudební, a to v nejrůznější podobách: od situační, přes špionážní, crazy, až po hořkou, drsnou a hororovou,“ uvedl ředitel Budějcké Thálie Václav Krištůfek.

Kromě jihočeských souborů, jako je Českokrumlovská scéna nebo třeba Piki Volyně, přijedou také divadelníci z Brna, Libice nad Cidlinou, Jiříkovic a Prahy. Tradičně bude hostovat i jeden z nejprestižnějších souborů z Ořechova u Brna a také profesionální divadlo Drak Theatre z Hradce Králové.

Na organizaci se bude nezištně podílet kolem 30 členů pořádajícího souboru. Náklady přijdou na 160 tisíc korun. Přispělo město, kraj a naturáliemi další sponzoři. Peníze padnou na dopravu, která za čtrnáct let podražila z 30 tisíc korun na trojnásobek, na občerstvení, autorské poplatky a propagaci.

Za celou historii přehlídky diváci viděli 206 představení, z toho 77 pro děti. Přijelo 165 herců a techniků ze 45 měst České republiky, Slovenska a Srbska. Průměrná roční návštěvnost byla kolem 1200 lidí.

Slavit ve velkém se ale bude až příští rok, a to 120 let nepřetržité činnost divadelního spolku. Ten je tak spojí s oslavami 750. výročí založení města. Na oslavy soubor připraví mimořádná představení, almanach i výstavu.

Přehlídka Budějcká Thálie začíná v sobotu 1. listopadu pohádkou Perníková chaloupka v podání královéhradeckého Draka a večerním představením Souborné dílo Williama Shakespeara v nastudování Divadelního souboru AMADIS Brno.

Základní vstupné je 100 Kč. Z programu mohou diváci vybírat na webu akce.

Zdroj: ČTK

Štítky Budějcká Thálie, divadelní přehlídka, komedie, pohádky

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.