pátek 6. prosince 2019 Mikuláš

V Hluboké plavali žraloci, delfíni i plankton

Tajemný svět korálových útesů, příběh rodiny delfínů, dramatická setkání se žraloky, nevšední pohled na život v českém rybníku i půvabné podvodní tance potápěčů - Mezinárodní filmový festival Voda, moře, oceány představil ve dnech 12. až 15. září v Hluboké nad Vltavou 31 filmových snímků z 12 zemí světa.

Desátý jubilejní ročník festivalu vyvrcholil tradičním ceremoniačním večerem v KC Panorama vyhlášením oceněných tvůrců a jejich filmů.

Večerem provázel moderátor Petr Svoboda, který uvedl významné hosty - Sira Jamese Manchama, prvního prezidenta republiky Seychyly, Gwilyma Sicobo, seychylského ambassadora, Arifa Sulasono, sekretáře ambassadorky Indonésie, senátora Vladimíra Drymla, člena Dozorčí rady Povodí Vltavy s.p. Václava Krále a režiséra a producenta Michaela Havase.

Hosty a diváky v sále přivítal hlubocký starosta a senátor Tomáš Jirsa a kouzlo vzdálené exotiky vyvolala ukázka balijského vazbového tance.

A pak už následovalo vyhlášení vítězů v několika kategoriích. Předávání cen se ujali například potápěč, muzikant a automobilový závodník Dan Landa, moderátorka Lucie Výborná, Sir James Mancham a další osobnosti. Ceremoniál byl doplněn krátkými ukázkami vítězných filmů, z nichž každý je originálním, neopakovatelným ´vodním´ příběhem.

Nejzajímavější příběh ale napsal ne scénárista, ale život sám. Příběh jedenáctileté, pohybově handicapované Barunky Sedláčkové, která kreslí krásné obrázky ústy. Svou techniku nazývá ´pusopisem´ a její obrázky byly jako součást festivalu vystaveny v prostorách KC Panorama.

Barunka za své obrázky nejen mořského světa získala zvláštní cenu a jeden z jejích obrázků se naopak zvláštní cenou stal - obrázek Tančící modrý anděl byl za desetiletou práci a přínos pro festival věnován prezidentovi festivalu, režisérovi, producentovi a potápěči Stevu Lichtagovi.

Vzácnou cenu mu předal viceprezident festivalu Jindřich Soukal, také filmař, potápěč a dobrodruh. Oba společně pak představili významný světový filmařský projekt 3D Aldabra - výjimečný dokument z objevování záhadného podmořského světa u ostrova Aldabra v Indickém oceánu.

Hlavní cenu festivalu porota udělila Davidu Hannanovi, renomovanému australskému potápěči a filmaři. Závěrečný potlesk finálové části večera pak patřil nejen oceněným filmovým tvůrcům, ale také organizátorům výjimečného festivalu, který je svým zaměřením a obsahem jediný v České republice a ojedinělým v Evropě.

Po ceremoniačním večeru mohli účastníci své dojmy a pocity přenést do dialogů o festivalu na příjemné after party u Relax Bali Café.

S festivalem Voda, moře, oceány 2013 se prolínala také jedna z dalších akcí, festivalem inspirovaná. Tematický týden Doteky Indonésie v Relaxačním a regeneračním centru Hluboká přinesl zajímavé možnosti poznání vzdálené Indonésie - ať už ochutnávkami jídel uznávané indonéské kuchařky Putri R. Mumpuri, nebo workshopy indonéského batikování a tanců.

Velkému zájmu se těšily také speciální jávské masáže a mimořádným zážitkem pro všechny zúčastněné byla beseda s Jindřichem Böhmem, který přiblížil osobnost Miroslava Zikmunda, světoznámého cestovatele. Dojmy z besedy byly umocněny výstavou fotografií, nazvanou století Miroslava Zikmunda.

Výjimečný týden v Hluboké nad Vltavou zmizel v čase jako rybka v oceánu, ale zážitky z něj všem divákům a účastníkům zůstanou, jako příslib už 11. ročníku festivalu, který je svátkem nejen vody, moří a oceánů, ale především filmařského a potápěčského umění.

Festival Voda, moře, oceány 2013

čtvrtek, 19. září 2013, 19:30

Steve Lichtag předává hlavní cenu MFF Davidu Hannanovi
Doteky Indonésie v RRC - Jávský tanec

Štítky Voda, moře, oceány 2013, mezinárodní filmový festival, Hluboká nad Vltavou

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.