V Muzeu koněspřežky otevřou novou expozici

Jihočeské muzeum otevře ve středu novou expozici v Muzeu koněspřežky v Českých Budějovicích. Partnerem dotovaného projektu Společně dosáhneme více je rakouský Spolek koněspřežné dráhy v Kerschbaumu v Horních Rakousích.

Původně plánovaná venkovní expozice zatím nemohla být vybudována, protože muzeum se podle ředitele Pavla Šafra nestačilo včas dohodnout s Koh-i-noorem na způsobu pronájmu pozemků.

„Nová expozice přinese návštěvníkům jiný pohled na provoz nejstarší železniční dopravy a informace o památkách spojených s historií koněspřežní železnice na území krajského města. Popisuje nejen historii, ale i současnost strážních domků a přibližuje nelehký život drážních strážníků, kteří se v hierarchii železniční společnosti často nalézali na nejspodnějším stupínku,“ řekl autor scénáře expozice Ivo Hajn.

Koněspřežní železnice České Budějovice - Linec, vystavěná v letech 1825 až 1832, byla nejstarší železnicí na evropském kontinentě. Celá trasa z Českých Budějovic do Lince měřila zhruba 129 kilometrů a spojovala české země s Horním Rakouskem. Pravidelný provoz na trati trval čtyřicet let. Osobní vlaky vyjížděly z obou cílových stanic pravidelně jednou denně v pět hodin ráno a křižovaly se v poledne v rakouském Kerschbaumu. Celá cesta tehdy trvala přibližně 14 hodin.

Strážní domek číslo 1 v Mánesově ulici v Českých Budějovicích je i přes dílčí stavební úpravy jedinou autentickou stavbou ve městě, mající přímý vztah ke koněspřežní železnici. Sloužil jako bydlení pro drážní strážníky - zaměstnance železniční společnosti. Každému strážníkovi byl svěřen dohled nad úsekem dlouhým zhruba tři kilometry (1500 sáhů), kde kromě ostrahy prováděl zároveň i nejnutnější práce na údržbě kolejiště.

Po ukončení provozu dráhy byly budovy a pozemky rozprodány. Převážně opuštěné stavby postupně chátraly a zanikly. Zřejmě nejvíce památek na koněspřežku na české straně je na Českokrumlovsku. Za hranicemi v rakouském Kerschbaumu se turisté mohou projet po koněspřežce v replice luxusního vozu Hanibal nebo ve společenském voze Franz Josef. Jízda končí u zrenovovaného nádraží koněspřežky. Tam je muzeum a stylově zařízené restaurace.

Servírovány jsou zvláštní speciality jako koňské koblihy nebo kolejová hopsinka.

Otevření expozice bude v Muzeu koněspřežky v Českých Budějovicích ve středu 30. dubna ve 13 hodin.

Zdroj: ČTK
Foto: www.cestovniinformator.cz

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Muzeum koněspřežky, České Budějovice, otevření expozice, muzeum, železnice, Horní Rakousy, Pavel Šafr, Linec

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.