Jihočeské muzeum otevře ve středu novou expozici v Muzeu koněspřežky v Českých Budějovicích. Partnerem dotovaného projektu Společně dosáhneme více je rakouský Spolek koněspřežné dráhy v Kerschbaumu v Horních Rakousích.
Původně plánovaná venkovní expozice zatím nemohla být vybudována, protože muzeum se podle ředitele Pavla Šafra nestačilo včas dohodnout s Koh-i-noorem na způsobu pronájmu pozemků.
„Nová expozice přinese návštěvníkům jiný pohled na provoz nejstarší železniční dopravy a informace o památkách spojených s historií koněspřežní železnice na území krajského města. Popisuje nejen historii, ale i současnost strážních domků a přibližuje nelehký život drážních strážníků, kteří se v hierarchii železniční společnosti často nalézali na nejspodnějším stupínku,“ řekl autor scénáře expozice Ivo Hajn.
Koněspřežní železnice České Budějovice - Linec, vystavěná v letech 1825 až 1832, byla nejstarší železnicí na evropském kontinentě. Celá trasa z Českých Budějovic do Lince měřila zhruba 129 kilometrů a spojovala české země s Horním Rakouskem. Pravidelný provoz na trati trval čtyřicet let. Osobní vlaky vyjížděly z obou cílových stanic pravidelně jednou denně v pět hodin ráno a křižovaly se v poledne v rakouském Kerschbaumu. Celá cesta tehdy trvala přibližně 14 hodin.
Strážní domek číslo 1 v Mánesově ulici v Českých Budějovicích je i přes dílčí stavební úpravy jedinou autentickou stavbou ve městě, mající přímý vztah ke koněspřežní železnici. Sloužil jako bydlení pro drážní strážníky - zaměstnance železniční společnosti. Každému strážníkovi byl svěřen dohled nad úsekem dlouhým zhruba tři kilometry (1500 sáhů), kde kromě ostrahy prováděl zároveň i nejnutnější práce na údržbě kolejiště.
Po ukončení provozu dráhy byly budovy a pozemky rozprodány. Převážně opuštěné stavby postupně chátraly a zanikly. Zřejmě nejvíce památek na koněspřežku na české straně je na Českokrumlovsku. Za hranicemi v rakouském Kerschbaumu se turisté mohou projet po koněspřežce v replice luxusního vozu Hanibal nebo ve společenském voze Franz Josef. Jízda končí u zrenovovaného nádraží koněspřežky. Tam je muzeum a stylově zařízené restaurace.
Servírovány jsou zvláštní speciality jako koňské koblihy nebo kolejová hopsinka.
Otevření expozice bude v Muzeu koněspřežky v Českých Budějovicích ve středu 30. dubna ve 13 hodin.
Zdroj: ČTK
Foto: www.cestovniinformator.cz
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám