neděle 9. srpna 2020 Roman

Význam Velikonoc v Budějcích připomene pouliční divadlo

Velikonoční výstavy, dílny, jarní řemeslné trhy s pomlázkami a malovanými vejci či Velikonoční jízdu po jindřichohradecké úzkokolejce nabízejí návštěvníkům měst a obcí na jihu Čech pořadatelé o blížících se jarních svátcích. Program si mohou vybrat na internetu.

Vyvrcholení Velikonoc letos připadá na 20. a 21. dubna. Jejich křesťanský smysl si mohou lidé připomenout při tradičním Velikonočním hrkáním v Českých Budějovicích. Ulicemi tentokrát projdou průvody 72 tajemných hrkačů, budou znít bubny a tesaři budou na několika místech tesat kříže.

„Čtvrtý ročník Velikonočního hrkání začne v režii Víti Marčíka na Zelený čtvrtek 17. dubna,“ řekla mluvčí budějckého magistrátu Jitka Welzlová.

V centru města se odpoledne objeví skupinka Židů s kufry v podání kapely Martina Koláře. Připomenou, že Kristovo ukřižování se událo kolem roku 30 v období, kdy Židé slaví pesach, který je památkou vysvobození Izraelitů Mojžíšem z egyptského otroctví. V 18 hodin pak městem projde první průvod hrkačů po mši v katedrále svatého Mikuláše.

Skupinky po 17 hrkačích v černých pláštích a s bílými maskami vyjdou tentokrát z Piaristického náměstí a od KD Slavia, aby se po pochodu historickým centrem objevily na čtyřech rozích náměstí Přemysla Otakara II. Pak se spojí v jeden průvod u Samsonovy kašny. Lidé ponurý průvod s různými symboly a působivým hudebním doprovodem mohou sledovat od čtvrtka do soboty celkem sedmkrát.

Na Velký pátek 18. dubna vyjde průvod čtyřikrát. Od 8 do 12 hodin bude k vidění tesání křížů na Piaristickém náměstí, náměstí Přemysla Otakara II., U Beránka, U Černé věže a u Biskupského gymnázia. V poledne budou vztyčeny. Naposledy vyjde průvod na Bílou sobotu v poledne.

„Hrkání je kvůli tomu, že od čtvrtečního večera do sobotní noci nezní zvony, podle staré tradice je ráno, v poledne a večer nahradí hrkače, řehtačky a klapačky,“ připomněl Víťa Marčík. „Někdo říká, že naše hrkání je ponuré, ale ukřižování Ježíše je ponuré. Rádi bychom každý rok něco přidali a skončili velkou oslavou nedělního vzkříšení,“ řekl organizátor akce.

Zdroj: ČTK

Štítky Velikonoční hrkání, Víťa Marčík, pouliční divadlo, České Budějovice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.