čtvrtek 9. července 2020 Drahoslava

Za týden se lidem otevřou tajemná zákoutí

V sobotu 12. dubna se otevřou v krajské metropoli vrata do dvorů, dvorků a dvorečků, které po celý rok zůstávají skryté. Odbor památkové péče magistrátu města České Budějovice ve spolupráci s agenturou Kultur-Kontakt přichystal v rámci Mezinárodního dne památek lákavou nabídku nejen pro patrioty a milovníky historie.

Otevřou se nám ona tajemná zákoutí, která se mnohdy skrývají za zavřenými vraty. Nezatoužili jste někdy nahlédnout dovnitř a pokochat se tu upravenou zahrádkou, tu zas klidem a pohodou rozprostírající se uprostřed velkoměsta? 

Běžně přístupné dvorky oživí doprovodný kulturní program jako například vystoupení folkové skupiny Lakomá Barka z Českého Krumlova, která zahraje posluchačům v domě U Beránka. V Komorní galerii u Schelů a na dvorečku Rabenštejnské věže zazní staropražské písně v podání borovanské skupiny Vehicle club band. Těm, kdo dávají raději přednost prohlídkám města s průvodcem, nabízí Mezinárodní den památek bohaté vyžití. Krom tradičních prohlídek českobudějovické radnice lze zavítat na prohlídku rajského dvora a přilehlého ambitu dominikánského kláštera či se vydat městem „Křížem krážem s památkářem“. I nejmenší návštěvníci si přijdou na své. V 10:00 a ve 14:00 hodin se budou moci vydat s pracovními listy na „Putování od bludného kamene“, aby v 15:00 hod. usedli na lavice U Beránka, kde pro ně bude přichystána loutková pohádka.

Na některé programy je z kapacitních důvodů možný vstup pouze s platnou vstupenkou, kterou lze bezplatně vyzvednout prostřednictvím CB systému. Bohatě postaráno bude o návštěvníky, kteří zavítají do sídla Národního památkového ústavu na Senovážné náměstí, kde je přivítá sám původní majitel špeditérství a zasilatelství - pan Ferus s chotí. Krom ukázek lidových řemesel a možnosti zakoupení publikací z vydavatelství NPú, je přichystána výstava věnovaná kněžně Eleonoře ze Schwarzenberku a přednáška o zednickém mistru Jakubovi Bursovi.

„Díky pochopení mnoha soukromých majitelů dvorků a dvorečků i díky vstřícnosti pana ředitele Správy domů můžeme zcela výjimečně otevřít veřejnosti i 14 běžně nepřístupných dvorů,“ uvedl za pořadatele Miroslav Mareš. Návštěvníci tak budou moci nahlédnout do mnoha neznámých míst. Mezi zpřístupněnými objekty se objevují i místa, která již v předchozích letech byla v rámci této akce otevřena. Jedná se například o Rabenštejnskou věž, Železnou pannu, gotický srub či biskupskou zahradu.

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.