čtvrtek 17. června 2021 Adolf

Budějcký zastupitel Šimon Heller chce navrhnout odebrání čestného občanství první ženě ve vesmíru

Budějcký zastupitel za Šimon Heller (KDU-ČSL) navrhne na pondělním zasedání odebrat čestné občanství města České Budějovice Valentině Těreškovové. Dnes čtyřiaosmdesátiletá poslankyně Státní dumy za stranu Jednotné Rusko a příznivkyně prezidenta Vladimira Putina by nebyla první osobností, které by krajská metropole čestné občanství odebrala.

„Na této schůzi předloží českobudějovičtí Piráti návrh na odebrání čestného občanství města lidem, kteří jsou spojeni s nedemokratickým režimem v Československu. Antonínu Zápotockému, Václavu Noskovi, Zdeňku Nejedlému a Zdeňku Fierlingerovi. Všichni se podíleli na zrůdnostech v padesátých letech v naší zemi,“ vysvětluje zastupitel Šimon Heller a dodává: „Já tento návrh podpořím a doplním ho ještě o jméno Valentina Těreškovová. Proč ona? Dlouhodobě se podílí na ruském potažmo sovětském nedemokratickém režimu. Poslankyní Nejvyššího sovětu SSSR respektive Státní dumy je od roku 1966. Je iniciátorkou ústavního návrhu prodloužení mandátu prezidenta Vladimira Putina, který mu umožní zůstat u moci až do roku 2036.“

Podle Hellera jde o důležité gesto. „Považuji tento krok za důležité gesto v době, kdy nám tu běhají ruští agenti, zabíjí táty od rodin a vyhazují do povětří muniční sklady. Je nepřijatelné, aby měla nadále čestné občanství našeho města,“ doplňuje.

Pokud by skutečně návrh prošel, nebylo by to poprvé, co by budějcké zastupitelstvo odebralo některé z osobností čestné občanství. V roce 2017 už takto přišli o poctu bývalý československý prezident Klement Gottwald a sovětský diktátor Josif Stalin. Pro odebrání tehdy hlasovali zastupitelé hnutí ANO a Občané pro Budějovice. Další politické subjekty v tomto směru nebyly jednotné. Většina zastupitelů ČSSD i ODS buď nehlasovala, nebo se zdržela hlasování. Komunisté dokonce opustili zasedací místnost. Čestné občanství Českých Budějovic dosud získalo 118 lidí.

Hodnocení článku je 52 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto repro Youtube

Štítky České Budějovice, čestné občanství, zastupitelstvo Valentina Těreškovová, Šimon Heller

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Viki Mikulič

Koukám, že ten prablb a lempl už neví jak by se zviditelnil....

sobota, 8. května 2021, 23:55

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.