úterý 19. října 2021 Michaela

Kerlesová z Přísahy varuje: Ceny elektřiny rostou a politici jen přešlapují na místě

PR článek

„Příliš vysoká cena elektřiny, na kterou běžný občan nedosáhne, popřípadě nedostatek energie a její dodávka pouze v předem určené hodiny. To je nejpravděpodobnější scénář pro Českou republiku. Čekat jej můžeme za pár desítek let jako dopad nynějšího pomalého přístupu našich politiků k zajištění dostatku energetických zdrojů pro budoucnost. Už nyní Češi platí za elektřinu nejvíce v Evropské unii. A pokud politici nezačnou urychleně konat v rozvoji našich elektráren, brzy to může být násobně více,“ říká Ivana Kerlesová (43), která kandiduje do Poslanecké sněmovny za hnutí Přísaha Roberta Šlachty.

Ivana Kerlesová se vedle své práce v komunikační agentuře zaměřuje na veřejně prospěšné aktivity: mimo jiné tlačí na politiky, aby byli aktivní v zajištění dostatku dostupných energetických zdrojů pro naše budoucí generace. „Pro řadu občanů je oblast energetiky složitá. Dokonce i pro řadu našich politiků. Proto lze snadno uvěřit tvrzení, že můžeme žít a normálně fungovat pouze s energií získanou ze slunce, větru, vody... Nemůžeme! V českých přírodních podmínkách nikoli!“ říká Kerlesová.

Připomíná, že ne náhodou je ve Státní energetické koncepci – dokumentu, kterým se musejí čeští politici řídit v oblasti energetiky – uvedeno jádro jako stabilní a čistý základ tuzemské energetiky. Doplňují je obnovitelné zdroje, které už tolik stálé nejsou, byť jsou zelené a hodně módní. „Abychom v České republice měli dostatek elektrické energie, musíme už dnes začít stavět nové bloky v elektrárnách Dukovany i Temelín. V současnosti ale naši zákonodárci řeší pouze přípravu výstavby Dukovan, o Temelínu nehovoří vůbec. Česká republika nemá příliš energetických možností a měla by začít diskutovat o vlastním zařízení. Řešením by bylo zakoupit licencovaný a vyzkoušený projekt jaderného ostrova a výstavbu realizovat za účasti domácích firem. Tím se minimalizuje závislost na zahraničních dodavatelích, naši lidé získají práci, jihočeský region a Vysočina se ekonomicky zvednou,“ sdělila Kerlesová, která z těchto důvodů založila spolek Pro dostavbu JETE (jaderné elektrárny Temelín).

„V tuzemsku je aktuálně v provozu šest jaderných bloků, které jsme si postavili sami! Zakoupili jsme projekt jaderného ostrova a přizpůsobili jej českým možnostem. Také dnes jsme schopni většinu zařízení, včetně systému kontroly a řízení, vyrobit a programovat sami. ZAT Příbram zajistí systém kontroly a řízení, Doosan Škoda Power turbíny, Škoda JS se zaměří na řízení a koordinaci výstavby jaderného ostrova, české stavební firmy se postarají o celou stavební část...,“ tvrdí kandidátka do Poslanecké sněmovny za hnutí Přísaha.

A dodává: „Česká republika doslova promrhala uplynulé roky, které měla využít k vývoji vlastního jaderného energetického zařízení nové generace. To mohla komerčně nabízet i dalším zemím. Nelogicky a nekoncepčně se chová i nyní. Státní energetická koncepce počítá s dostavbou Dukovan i Temelína, jinak nebudeme mít dostatek elektřiny. A je veřejně známé, že dostavba obou elektráren se musí aktivně řešit už teď – je to běh na dlouhou trať. Proč tedy naši politici neuvažují ekonomicky a neřeší v rámci tendru dostavbu všech potřebných bloků, jak v Dukovanech, tak v Temelíně?“


Zadavatel Komunik s.r.o., zhotovitel Komunik s.r.o.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Štítky Přísaha, Ivana Kerlesová, volby, politika, Jihočeský kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.