Počasí dnes4 °C, zítra1 °C
Sobota 30. listopadu 2024  |  Svátek má Ondřej
Bez reklam

Budou muset Budějce platit pokutu 1,3 milionu korun?

„Zadali jste zakázku bez vypsání veřejné soutěže, udělujeme vám pokutu 1,3 milionu korun,“ oznamuje Budějcím, respektive Statutárnímu městu České Budějovice, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. „Všechno je jinak, nepochybili jsme!“ oponuje budějcká radnice.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil Statutárnímu městu České Budějovice pokutu ve výši 1,3 milionu korun za nedodržení postupu stanoveného zákonem, když veřejnou zakázku na outsourcing serverové farmy město zadalo v jednacím řízení bez uveřejnění, aniž by byly splněny podmínky pro použití tohoto druhu zadávacího řízení stanovené zákonem.

Město uzavřelo s vybraným uchazečem, společností BIT SERVIS spol. s r. o., smlouvu na plnění této veřejné zakázky v listopadu 2007 a v červnu 2010 i dodatek ke smlouvě. Rozhodnutí zatím nenabylo právní moci.

„Postup zadavatele mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky,“ tvrdí ÚOHS. „Jednací řízení bez uveřejnění lze použít pouze v případě, kdy nelze dosáhnout klasické soutěže o zakázku a jeho použití je vázáno na splnění řady omezujících podmínek, aby bylo možné zamezit jeho zneužívání,“ uvádí Odbor mezinárodní a vnějších vztahů ÚOHS s tím, že úřad nezpochybňuje ani nehodnotí složitost IT systému zadavatele, průběh dosavadní spolupráce a rizika outsourcingu.

Ve svém rozhodnutí navíc konstatuje, že složitost systému nemůže být podkladem pro tvrzení, že jiný dodavatel není schopen tento či jiný srovnatelný systém provozovat. „Podobně ani dosavadní dobrá spolupráce není zákonným důvodem pro zadání veřejné zakázky stávajícímu dodavateli,“ říká úřad.

Celé stanovisko ÚHOS

K rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, týkající se takzvané kauzy Bit Servis, které celý případ staví do nového světla, se vyjadřuje i město České Budějovice.

Podle názoru ÚOHS nepostupovalo město v souladu se zákonem již při samotném zadávání šetřené veřejné zakázky v roce 2007. „Je přitom nesporné, že zadání veřejné zakázky na ´Outsourcing serverové farmy informačního systému Magistrátu města České Budějovice´ formou jednacího řízení bez uveřejnění jednomyslně schválilo všech deset členů rady města, kteří byli přítomni zasedání rady 29. srpna 2007,“ konstatují na webových stránkách města jeho zástupci.

Zcela identicky jako v případě smlouvy a takzvaného dodatku se společností Bit Servis uzavřených v letech 2007 a 2010 postupovalo město České Budějovice již v roce 1999, kdy došlo k uzavření první smlouvy s uvedenou společností, i v roce 2004, kdy byla platnost původní smlouvy - rovněž bez nového zadávacího řízení - prodloužena o tři roky. Tuto skutečnost však ÚOHS ve svém výkladu přehlíží.

Celé stanovisko města České Budějovice

Sporná smlouva je zároveň vyšetřována Policií ČR, která primátorovi Juraji Thomovi před čtyřmi týdny sdělila obvinění z podezření ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinností při správě cizího majetku.

Štítky Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, Statutární město České Budějovice, Bit Servis, kauza, České Budějovice, veřejná zakázka, Juraj Thoma, Policie České republiky

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Budou muset Budějce platit pokutu 1,3 milionu korun?  |  Politika  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.