Druhý svátek vánoční nebo svátek svatého Štěpána. Tak bývá označován den, kdy si připomínáme památku prvního křesťanského mučedníka, svatého Štěpána. Podle legendy položil život za víru v Krista a stal se tak prvním křesťanským mučedníkem.
Štěpán byl křesťanský kazatel, který podle Skutků apoštolů v Jeruzalémě neohroženě hovořil o vzkříšení Ježíše Krista. Tvrdil, že jsou židé vinni Ježíšovou smrtí a že Ježíš je roven Bohu, za což si vysloužil velkou kritiku vyznavačů judaismu.
Ti jej předvedli před židovskou radu, která měla soudní pravomoc, křivě obvinili, a kolem roku 36 ukamenovali před Damašskou bránou do Jeruzaléma. Štěpán podle Bible zemřel s Ježíšovými slovy: „Pane, odpusť jim tento hřích!“
Ještě v 19. století šlo o velkou událost ve městech i na venkově. Lidé se navštěvovali, dávali si dárečky s přáním všeho dobra. Vánoční koleda začínala na Štědrý den a končila na den tříkrálový 6. ledna. Na svatého Štěpána chodili malí koledníčci s jesličkami a zpívali známou štěpánskou koledu. Tradice také velí připravit na Štěpána pernatou drůbež. Na stole by tak neměla chybět husa, kachna nebo aspoň kuře.
Křestní jméno Štěpán má řecký původ, vzniklo z řeckého jména Stephanos s významem „věnec“. Přeneseně se vykládá jako „ověnčený“, „oslavený“ nebo „korunovaný“. V Česku nosí toto jméno přes 140 tisíc mužů. V posledních letech ho vybere pro svého potomka zhruba tisícovka rodičovských párů.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.