Třídit použité baterie je velice důležité. Pokud se totiž taková baterie dostane na běžnou skládku nebo do spalovny, mohou se zní uvolnit nebezpečné látky v ní obsažené a významně poškodit například vodní zdroje, ovzduší nebo půdu. V Jihočeském kraji máme na čem pracovat. Loni jsme vytřídili 61,5 tuny použitých baterií, což je o 1,9 tuny méně než v roce 2014.
Celkově se v celé české republice vytřídilo 1243 tun použitých baterií, což je zhruba třetina celkového množství baterek prodaných v roce 2015. Na tomto čísle se Jihočeský kraj podílel necelými pěti procenty. V přepočtu na obyvatele pak každý Jihočech vytřídil 96,5 gramů bateriíí, což jsou téměř čtyři AA tužkové baterie. Reupublikový průměr je zhruba o jednu baterii na občana vyšší. Prostor pro zlepšení tak máme obrovský.
Na celkově odevzdaných 61,5 tunách baterií v jižních Čechách se velkou měrou podíleli prodejci, jejichž příspěvek dělá 42,5 %. „Lidé si v Jihočeském kraji zvykli vracet baterie do prodejní sítě, tam, kde je koupili. Navíc je zde poměrně vysoká hustota sběrné sítě – na jedno místo připadá 499 obyvatel,“ vysvětluje jednatel společnosti ECOBAT, která statistiky sleduje, Petr Kratochvíl.
Velká pochvala však patří školákům a předškolákům, kteří recyklování baterií berou velmi zodpovědně. „Loni se zapojilo přes 1 500 škol po celé republice. Děti vysbíraly neuvěřitelných 141 tun, asi 11 procent veškerého sběru,“ chválí Petr Kratochvíl.Jihočeské školy pak vytřídily téměř 6,4 tuny a na výsledcích kraje se tak podílely úctyhodnými 10,5 %. Nejaktivnější školou byla strakonická ZŠ Dukelská, jejíž žáci v rámci programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět za loňský rok sesbírali 490 kilogramů použitých baterií.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.