neděle 28. listopadu 2021 René

Detektorář našel u Budějc sekeru z doby bronzové

Významný nález se podařil hledači pokladů Danielu Mackovi. Objevil sekyru pravděpodobně ze starší doby bronzové. Nyní ji zkoumají archeologové.

Měla to být „běžná“ akce, při které hledač pokladů Daniel Macek brouzdá přírodu a hledá cennosti. Nedaleko Českých Budějovic ale narazil na předmět, který významně zasahuje do jihočeské historie. „V naší hantýrce jsem detektorář. Nález byl učiněn nedaleko od mohylového pohřebiště. Přímo na místě nálezu se ale nepotvrdilo, že by to bylo mohylové pohřebiště,“ uvedl Macek.

Přesné místo nálezu není kvůli dalším hledačům možné zveřejnit. Jde o lokalitu severním směrem nedaleko Českých Budějovic. Nálezce sekyru nahlásil a odevzdal do Jihočeského muzea. „Odhadované stáří sekery je 2 000 – 1 500 let před naším letopočtem,“ dodal Macek.

Sekera je u specialisty na dobu bronzovou Ondřeje Chvojky z Jihočeského muzea: „Mohu potvrdit, že nález pana Macka je velmi zajímavý. Jedná se o bronzovou sekeru ze starší doby bronzové, která je v jižních Čechách datovaná do období přibližně 2 000 – 1 600 let opřed Kristem.“

Jedná se o ojedinělý nález, který dokládá lidskou přítomnost v tomto prostoru na počátku doby bronzové,“ dodává Chvojka. Sekera je v současné době v laboratoři Archeologického ústavu Filozofické fakulty Jihočeské univerzity. Odborní pracovníci na ní provádějí odebírání vzorků.

Berou se z jejího povrchu na přírodovědné rozbory. Následně pak bude sekera konzervovaná. Poté dojde k její podrobné dokumentaci a evidenci. Nakonec ji plánujeme vystavit v budoucí archeologické expozici Jihočeského muzea,“ upřesnil plánovaný vývoj se sekerou Chvojka.

Autoři | Foto Daniel Macek

Štítky doba bronzová, sekyra, mohylové pohřebiště

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.