pátek 5. června 2020 Dobroslav

Voda v koupalištích na jihu Čech je vhodná ke koupání

Voda v přírodních koupalištích v Jihočeském kraji je podle rozborů hygieniků v pořádku. Nejlepší voda je na Orlíku. Od předchozího měření se zlepšila kvalita vody na pláži v Lipně nad Vltavou, naopak zhoršení zaznamenali hygienici u lipenských pláží v Horní Plané a Černé v Pošumaví, přesto i tam je voda vhodná ke koupání.

Ve vodě na pláži v Lipně nad Vltavou je překročena pouze hodnota u chlorofylu A. „Oproti minulým dvěma odběrům ale došlo ke zlepšení,“ uvedl Vratislav Heinige z jihočeské Krajské hygienické stanice, která vzorky vody odebírala v pondělí. Voda u lipenských plážích v Horní Plané a v Černé v Pošumaví má vedle zvýšeného množství chlorofylu A i sníženou průhlednost. „Voda je stále vhodná ke koupání, má ale horší vlastnosti než v předcházejících týdnech,“ uvedl Heinige a doplnil, že lidé by se tam měli po koupání osprchovat.

Jihočeská hygienická stanice monitoruje koupaliště, která nemají provozovatele. Letos v létě sleduje kvalitu vody vedle lipenských pláží také u dvou míst na Orlíku, v Podolsku a na Radavě, dále ve Staňkovském rybníku a rybníku Hejtman.

„Na Orlíku je u obou pláží voda ke koupání vhodná. Hodnocená je číslem jedna,“ uvedl Heinige. Ve Staňkovském rybníku na Jindřichohradecku a v rybníce Hejtman nedaleko Chlumu u Třeboně musí hygienici při hodnocení zohledňovat výsledky z minulé sezony. „Voda je sice vhodná ke koupání, ale s ohledem na minulé sezony ji musíme hodnotit ukazatelem čtyři,“ uvedl Heinige.

Zdroj ČTK

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.