Personální agentura Grafton Recruitment zveřejnila výsledky svého rozsáhlého průzkumu mezd. Materiál poskytuje přehledné porovnání finančního ohodnocení u osmi klíčových segmentů ve čtrnácti regionech České republiky. Z průzkumu vyplývá, že na jihu Čech se rok 2015 a začátek roku 2016 nesl ve znamení prohlubování nerovnováhy mezi poptávkou po zaměstnancích a nabídkou kapacit ze strany uchazečů. Aby zaměstnavatelé zabránili odlivu kvalitních stabilních pracovníků, začali přistupovat k plošnému zvyšování mezd.
Mzdy v Českých Budějovicích jsou vcelku srovnatelné s většinou jiných krajských měst, například s Plzní, Ústím nad Labem, Libercem či Zlínem. Zaostávají však za Prahou, kde jsou obecně mzdy nejvyšší, i za Brnem a Ostravou, přičemž někde, především vysokých manažerských pozic je tento rozdíl i více než 50 % a u nekvalifikovaných pozic se rozdíl téměř stírá.
Největší nedostatek zaměstnanců v kraji v současnosti hlásí průmyslová výroba. Největší poptávka po konstruktérech, inženýrech kvality a elektromechanicích. Jde přitom o profese, které jsou velmi dobře ohodnoceny. Strojní konstruktér si může vydělat až 60 tisíc korun, elektro konstruktér 50 tisíc korun. Podobné je to u pozice inženýra kvality, mzda se pohybuje okolo mezi 50 a 60 tisíci korun, ale pokud jde o pozici Inženýr dodavatelské kvality, může být i o 5 tisíc korun vyšší. Kromě těchto pracovníků chybí v jižních Čechách i celá řada profesí z výroby - především elektromechanici, kteří si vydělají až 30 tisíc korun, čímž například překonávají mzdy zdravotních sester.
Nejvyšší mzdy zaznamenala českobudějovická pobočka Grafton Recruitment u pozic vedoucí výrobního závodu, který vydělá 100 až 180 tisíc korun, a ředitele informatiky, jehož mzda dosahuje 100 až 130 tisíc korun měsíčně. Vysoké platy v jižních Čechách neminou ani technické ředitele (70 až 120 tisíc korun), ředitele logistiky a nákupu (70 až 130 tisíc korun, což je nejvyšší úroveň v celé České republice), finanční ředitele (80 až 150 tisíc korun) anebo výkonné ředitele (70 až 120 tisíc korun).
„Vzhledem k rostoucímu nedostatku uchazečů o práci dochází u zaměstnavatelů k přehodnocení požadavků na nové pracovníky. Společnosti nyní nabírají zaměstnance s kratší praxí a více příležitostí se objevuje i pro čerstvé absolventy, kteří disponují dobrou jazykovou vybaveností,“ říká Zuzana Masopustová, Branch Manager českobudějovické pobočky Grafton Recruitment, a dodává: „Výrobní společnosti se proto začínají aktivně zajímat také o nábor zaměstnanců ze zahraničí.“
Průzkum rovněž ukázal, že firmy začínají revidovat nabídku benefitů, aby byly pro zaměstnance atraktivnější – například zvyšují příspěvek na penzijní či životní připojištění, zvyšují délku dovolené, zavádějí plně hrazený příspěvek na stravování, nebo se podílí až do sta procent na nákladech na dopravu do zaměstnání. Dbají také na zlepšování pracovních podmínek svých zaměstnanců.
„Dobrou zprávou pro zaměstnavatele je fakt, že uchazeči se již nebojí měnit práci. Odvrácenou stranou téže mince je, že změnu obvykle spojují s požadavkem na zvýšení mzdy. Úspěšné při náboru proto budou spíše ty firmy, které flexibilně reagují na změny na trhu práce a které budou schopny posilovat své týmy hotovými, byť dražšími, pracovníky a doplňovat je o talentované absolventy,“ okomentovala Zuzana Masopustová s tím, že dle Českého statistického úřadu činil v roce 2015 nominální růst mezd 3,4 %. Letošní pokračující ekonomické oživení spolu s rekordně nízkou nezaměstnaností růst ještě podpoří.
V IT si nemanažerské pozice (administrátoři, inženýři, specialisté) vydělají nejčastěji 30 až 45 tisíc korun, programátoři 30 až 70 tisíc korun dle zkušeností a programovacího jazyka. Nejméně berou v tomto segmentu grafičtí designeři (25 až 35 tisíc korun).
Ve výrobě je nejčastější nemanažerská mzda 30 až 50 tisíc korun, nejméně berou řidiči VZV (16 až 18 tisíc korun) a výrobní dělníci/operátoři výroby (16 až 23 tisíc korun).
Ve stavebnictví se nejtypičtější mzdy pohybují mezi 30 až 45 tisíci korun, přípravář/rozpočtář bere se svými 28 až 40 tisíci korun více než v Praze a nejméně si vydělá obchodní zástupce (20 až 35 tisíc korun).
V bankovnictví a pojišťovnictví činí nejběžnější mzda 25 až 35 tisíc korun, nejméně berou pracovníci obchodní přepážky (20 až 30 tisíc korun).
Ve financích a účetnictví se nejčastěji vyskytuje mzda 25 až 40 tisíc korun, nejméně berou specialisté pohledávek s praxí do tří let (20 až 30 tisíc korun).
V obchodu a marketingu vydělávají pracovníci nejčastěji 30 až 50 tisíc korun, nejméně berou specialisté telefonického prodeje (18 až 27 tisíc korun).
Ve farmacii se mzdy běžně pohybují mezi 35 až 50 tisíci korun, nejméně berou analytici kontroly kvality (25 až 35 tisíc korun). Všeobecný praktický lékař na klinice si přijde na 35 až 65 tisíc korun, zdravotní sestra na 22 až 30 tisíc korun (placená nejlépe v České republice).
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.