Starosta hanácké obce Haňovice, Arnošt Vogel, hovoří o masivním ekologickém projektu, který vyhrál soutěž E.ON Energy Globe. V celorepublikové konkurenci uspěly Haňovice se svým komplexním řešením na úsporu a využitelnost energií. Navíc projekt nabízí nová pracovní místa.
Kolik má vaše obec obyvatel a čím byste vysvětlil, že jste v soutěži uspěli?
Obec Haňovice je malou hanáckou vesnicí se 460 obyvateli. To, že jsme vyhráli, bych přičítal k propojení velkých projektů na malém území obce. V projektu, který jsme představili, byly zahrnuty nejen aktivity obce, ale i města Litovle a především Zemědělského družstva Haňovice.
Představte projekt, se kterým jste vyhráli Energy Globe.
Jak již jsem řekl, projekt představuje aktivity obce Haňovice, města Litovle a zemědělského družstva. Na počátku zlepšení životní prostředí stála v roce 2012 výstavba bioplynové stanice. Energie vyrobená v bioplynové stanici se využívá nejen pro areál družstva nebo plánovanou halu na výrobu drátů do 3D tiskáren, ale také v objektech obce. Zdarma vytápí například i prostory kulturního domu, obecního úřadu, knihovny, kadeřnictví a další společenské místnosti. Teplo z bioplynové stanice bude použito i na vytápění nově postavených skleníků.
Vedle bioplynové stanice byly realizovány další opatření s cílem lépe chránit přírodu a životní prostředí. Obec zatepluje obecní budovy, postupně vyměňuje na veřejném osvětlení a v kulturním domě stará svítidla za úsporné LEDky. Letos bylo vybudováno nové podzemní hnízdo na separované odpady a do domácností byly rozdány kontejnery na 240 litrů na plast a papír.
V letech 2013 až 2015 došlo díky městu Litovel k odstranění ložiska škodlivých látek na bývalé neregulované skládce. Díky řadě opatření nedošlo ke kontaminaci prameniště, které zásobuje vodou téměř polovinu okresu Olomouc. Bývala zde neregulovaná skládka, která obsahovala i nebezpečné látky. Vzhledem k tomu, že skládka se nacházela několik desítek metrů od prameniště spodních vod, hrozila kontaminace. Díky aktivitě města Litovel, které projekt na odstranění skládky představující investici 380 milionů korun provedlo, skládka zmizela a prameniště spodních vod a studny zůstalo zachováno.
Co vše projekt zahrnuje a kolik lidí se kolem toho pohybuje?
Projekt využívá obnovitelné zdroje energie na území obce. Podařilo se snížit množství spotřebované energie, zabránit znečištění spodních vod a vytvářet desítky nových pracovních míst. Díky rozsahu projektu se na jeho realizaci podílí mnoho lidí.
Kde vznikla myšlenka toho projektu?
Aktivity směřující k využívání obnovitelných zdrojů energie jsou dlouhodobé, ale spojit je dohromady a přihlásit jako jeden projekt byla iniciace obce a spíš to byl jednorázový impuls při sepisování přihlášky do soutěže E.ON Energy Globe.
Už jste zmínil rozšíření projektu o nové skleníky. Představte tuto část, a jaké pracovní pozice poté nabídne?
Skleníky Haňovice vybudovalo na třech hektarech místní zemědělské družstvo. Skleníky jsou vysoké 7 a půl metru a budou sloužit k pěstování zeleniny, především rajčat. Výroba by měla pokrýt zhruba dvě až tři procenta spotřeby tuzemského trhu. K provozu skleníků bude využita elektrická energie a teplo z bioplynové stanice. Pro zalévání bude využívána primárně dešťová voda ze střech skleníků a budov družstva. Dešťová voda je sváděná do laguny a využívána na zalévání. Skleníky pro obec znamenají vznik 30 až 35 nových pracovních míst. Pokud bude o zeleninu zájem, je připraven projekt na rozšíření skleníků o další dva hektary. První sklizeň by měla být na Vánoce 2016.
Můžete prozradit rozpočet celého projektu? Financujete ho z vlastních zdrojů?
Obec Haňovice s rozpočtem do šesti milionů korun by nebyla schopna realizovat ani spolufinancovat takovéto projekty. Obec vystupuje především jako iniciátor a koordinátor akcí. Samotná obec realizovala v minulých letech projekty zaměřené na zlepšení životního prostředí a úsporu energií za zhruba pět milionů korun. Celková částka všech aktivit, které v projektu uvádíme, se přibližuje částce 0,7 miliardy korun.
Jaké máte plány s cenami, které jste v Energy Globu vyhráli?
Prozatím jsme dostali automobil Škoda Octavia na CNG a k tomu roční spotřebu pohonných hmot. Toto auto bude používáno pro potřeby obce, která ještě auto nikdy neměla. Auto budou také využívat místní spolky. Především hasiči a fotbalisté. Co se týká dalších ocenění, tak příspěvek 100 tisíc korun od ministra zemědělství Mariana Jurečky bude použit na nákup dalších LED svítidel pro veřejné osvětlení. Další ceny budou využity ve škole, školce, u spolků nebo v ZD Haňovice. Chtěl bych ale dodat, že výhra patří nejen nám, ale i Litovli a místnímu zemědělskému družstvu.
O projektu: Energy Globe je nejvýznamnější ocenění v oblasti energetických úspor a ochrany životního prostředí. V České republice tuto soutěž iniciuje již od roku 2008 energetická společnost E.ON.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.