Necelý rok používají v Temelíně speciální zařízení na simulaci radioaktivity. Loni výcvikem v prostředí s fiktivní radioaktivitou prošly dva tisíce lidí. Temelínští odborníci tím sledují zautomatizování reakcí. Výcviky budou pokračovat i letos.
Přestože Temelín patří v radiační ochraně ke světové špičce, vedení elektrárny nic nepodceňuje. Za dva milióny pořídil ČEZ pro Temelín speciální zařízení na simulaci radioaktivity. Využívat ho energetici začali loni v únoru. Mezi prvními si zásah v simulovaném radioaktivním prostředí vyzkoušeli místní hasiči. Celkově tréninkem v prostředí, kde je zvýšená fiktivní radioaktivita, už pošly dvě tisícovky lidí.
Podle energetiků jde o součást pravidelné přípravy zaměstnanců i dodavatelů. „Kdo vstupuje do kontrolovaného pásma, například do blízkosti reaktoru, musí tímto tréninkem projít. Chceme co nejvěrohodněji simulovat situace, které by v prostředí s ionizujícím zářením, laicky řečeno v prostředí s radioaktivitou, mohly nastat. Pravidla a ochranné pomůcky lidi chrání a proto je důležité, aby je také uměli prakticky používat,“ popsal význam tréninků temelínský ředitel Bohdan Zronek.
Přitom vlastní reakce není zase tak složitá. „Je to o pravidelné kontrole dozimetru a umění vyhodnotit, co ukazuje a vědět, jak se dál zachovat,“ poznamenal temelínský mluvčí Marek Sviták s tím, že při dosažení nastavené dávky pracovník ukončí činnost a prostory opouští. Vše si přitom kontroluje na displeji svého dozimetru.
V radiační ochraně patří Temelín dlouhodobě ke světové špičce. Šedesát procent zaměstnanců mají nulové dávky. U třiceti procent je roční dávka srovnatelná s tím, co obdrží pasažéři během jednodenního dálkového letu. „U desítek lidí jsou roční dávky srovnatelné s rentgenovým vyšetřením, v jednotkách případů pak s vyšetřením na CT. Každopádně dávky jsou hluboko pod ročním limitem, který určuje legislativa,“ uvedl Radim Figalla, radiační expert temelínské elektrárny.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.