Desetinásobně až dvousetnásobně vyšší hodnoty dioxinů než je limit v České republice zjistilo sdružení Arnika v provozu společnosti Quail, která v areálu Hůrka u Temelína na Českobudějovicku skladuje odpady. Firmě hrozí pokuta od České inspekce životního prostředí (ČIŽP), která s ní zahájí správní řízení.
Společnost Quail informace o znečištění odmítá, na Arniku podala žalobu pro poškození dobrého jména k Městskému soudu v Praze, řekla mluvčí firmy Kristina Jakubcová. „Ukončili jsme kontrolu a zahájíme správní řízení. Byla tam zvýšená prašnost a neplnili podmínky krajského úřadu," uvedl ředitel oblastního inspektorátu ČIŽP České Budějovice Vladimír Jiráček.
V podobných případech podle něj hrozí znečišťovateli pokuta v řádu desítek až stovek tisíc korun. Quail podle Arniky využívá popílek ze spaloven. Míchá ho s jinými materiály, z nichž vyrábí směsi používané při revitalizaci lagun pro přepracování uranové rudy v Mydlovarech na Českobudějovicku.
Arnika zveřejnila studii analyzující znečištění zahrnující i těžké kovy v okolí společnosti Quail v Hůrce. Její autor Václav Mach udělal v září 2016 jeden odběr na třech místech poblíž areálu. Zjistil, že u řady znečišťujících látek byly hodnoty až dvěstěnásobně vyšší než v nezatížených lokalitách, byly podle něj na úrovni znečištění v Ústí nad Labem nebo v Ostravě.
„Quail přijímá popílky ze spaloven komunálního a nebezpečného odpadu. Z výsledků naší studie je zřejmé, že řada znečišťujících látek se v okolí tohoto zařízení vyskytuje v neobvykle vysokých hodnotách. S nejvyšší pravděpodobností je jejich zdrojem provoz v Hůrce u Temelína. V okolí není žádný jiný zdroj těchto látek, koncentrace se směrem od provozovny snižují a odnos prachu z areálu je dokumentován jak námi, tak Českou inspekcí životního prostředí, která s provozovnou zahájila správní řízení," sdělila vedoucí českobudějovické pobočky sdružení Arnika Jitka Straková.
Krajský úřad v únoru rozhodl, že Quail nesmí přijímat ke zpracování popílky ze spaloven nebezpečných odpadů. Quail informace Arniky o znečištění odmítá. Jiná, loni zveřejněná studie Arniky, obsahuje podle Jakubcové chyby a stala se předmětem žaloby.
„Důrazně se ohrazujeme proti opakovanému napadání ze strany spolku Arnika. Studie z roku 2016, kterou se Arnika snažila doložit znečištění jihočeského areálu Hůrka, je založena na chybně provedených a neověřitelných odběrech vzorků," řekla mluvčí.
Společnost má posudky od odborníků z Masarykovy univerzity v Brně a z ministerstva spravedlnosti. „Oba se shodli, že studie Arniky účelově manipuluje s daty a výsledky rozborů. Je založena na chybně provedených a neověřitelných odběrech vzorků. Jako když při měření délky použijete místo milimetrů celé metry," uvedl jednatel firmy Quail Pavel Czinege.
Zástupci Arniky, která firmu Quail sleduje od roku 2005, uvedli, že v okolí Hůrky se z areálu při větším větru šířila do okolí oblaka prachu. Společnost podle ekologů teď zaslepí odtok z nádrže, kde byly nejvyšší koncentrace dioxinů. „Quail musí přijmout opatření, aby se snížila prašnost v areálu, což velice kvitujeme," řekla Straková.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.