úterý 19. listopadu 2019 Alžběta

Českobudějovické letiště slaví osmdesátiny

Řídicí věž nebo další jindy nepřístupné sektory letiště v Plané u Českých Budějovic si může po celý červen prohlédnout veřejnost. Areál se v nezvyklém rozsahu otevírá u příležitosti 80. výročí jeho vzniku. Prohlídky jsou primárně určeny žákům základních a středních škol, ale mohou se na ně předem objednávat i skupiny dospělých

„Chceme, aby veřejnost viděla, co se na tom letišti za běžného provozu děje," uvedla Martina Vodičková, mluvčí společnosti Jihočeské letiště, která je provozovatelem Letiště České Budějovice. Celá akce začala ve čtvrtek 1. června otevřením výstavy věnované historii českobudějovického letiště. Vždy se koná jedna prohlídka dopoledne a druhá odpoledne. Jelikož se její účastníci dostanou do řady míst rozsáhlého areálu, exkurze trvá minimálně dvě hodiny.

„Je třeba se předem objednat, protože o prohlídky je velký zájem," řekla Vodičková. Měsíční program podle ní vyvrcholí v sobotu 24. června, kdy se uskuteční den otevřených dveří a letecké ukázky. Představí se při nich i akrobatický pilot Martin Šonka. „Když jsme otevřený den pořádali před dvěma lety, dorazilo na letiště 15 tisíc návštěvníků," připomněla  mluvčí.

Areál, vzdálený jen pár kilometrů od centra Českých Budějovic, má pestrou historii. Jeho výstavba ve 30. letech trvala kvůli různým komplikacím pět let. Letiště zahájilo plný provoz v prosinci 1937. Po druhé světové válce jej využívala československá armáda. Vojenským účelům letiště sloužilo až do roku 2005. Poté jej získaly Jihočeský kraj a město České Budějovice, což jsou jediní dva akcionáři společnosti. Na společné podpoře financování provozu letiště, které se rozkládá na ploše téměř 300 hektarů, se kraj a město dohodly v roce 2006. Rekonstrukce komplexu začala v roce 2009.

V areálu je 120 budov, část z nich je využita pro potřeby letiště, část se pronajímá. V roce 2011 Evropská komise zamítla již schválený, zhruba miliardový projekt modernizace letiště, a od té doby kraj financuje rozvoj ze svého. Pro letošní rok například uvolní 300 milionů korun. Původní termín ukončení rekonstrukce komplexu byl v roce 2017, který se ale posunul. Cílem projektu je, aby v Plané mohla přistávat letadla na mezinárodních linkách nebo charterové lety směřující do zahraničí.

Foto Jan Luxík | Zdroj ČTK

Štítky letiště, vznik, výstava, prohlídka

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.