Od začátku roku evidovali jihočeští hygienici celkem 19 potvrzených případů klíšťové encefalitidy a 58 nahlášených a potvrzených případů lymeské boreliózy. V tomto týdnu tak přibyly 4 nové případy klíšťové encefalitidy a 7 případů lymeské boreliózy.
Pět případů klíšťové encefalitidy evidují jihočeští hygienici na Českobudějovicku, čtyři na Prachaticku, tři na Českokrumlovsku a po dvou na Strakonicku, Jindřichohradecku a Táborsku. Písecko zatím hlásí jediný případ onemocnění klíštětem.
U lymeské boreliózy je zatím největší výskyt evidován na Českobudějovicku. Hygienici zde potvrdili 18 případů. Na Českokrumlovsku eviduují o pět onemocnění méně. Hlášeno je také deset případů na Jindřichohradecku, devět na Táborsku, Písecko hlásí případy čtyři a Prachaticko tři. Na Strakonicku je pouze jeden potvrzený případ.
"Výskyt onemocnění přenášených klíšťaty v letošní sezóně zatím nevykazuje ve srovnání s předešlými roky překvapivé výkyvy. Nicméně na místě stále zůstává prevence před napadením klíštětem, tedy obezřetnost při pobytu v přírodě, především v lesích a u vodních toků a ploch. Velmi důležité je i správné odstranění klíštěte. Poté je třeba ranku ošetřit dezinfekčními prostředky na bázi jódu, sledovat svůj zdravotní stav a v případě nástupu příznaků onemocnění v podobě zarudnutí místa přisátí či nevolnosti, malátnosti, teplot a podobně rozhodně navštívit lékaře," uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.
Největší výskyt klíšťové encefalitidy evidovali jihočeští hygienici v roce 2011, tehdy onemocnělo v regionu celkem 170 případů a v celé ČR 861 osob. Nejvíce případů lymeské boreliózy bylo v kraji zaznamenáno v roce 2013, a to 317 nahlášených a potvrzených případů.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.