Na konci července zachytily fotopasti v Národním parku Bavorský les tři vlčí mláďata. Potvrdilo se tím, že na německé straně Šumavy žije celá smečka. Je to poprvé po 150 letech.
V Bavorsku jsou vlci zaznamenáváni opakovaně už od roku 2006. Jedná se o přirozenou migraci, na Šumavu většinou míří z jihozápadních Alp nebo ze severní Evropy. Teprve až na začátku jara letošního roku se podařilo najít vlčí pár. Na nových záběrech jsou vidět tři mláďata a silueta patrně dospělého vlka.
„Docela jsme očekávali, že se mláďata musí někde objevit, protože jsme u nás poprvé zaznamenali vlka v roce 2014. Tehdy jsme si nebyli jisti, jestli někam nemigruje. Když jsme měli více materiálů z fotopastí, vypadalo to, že se na Šumavě usídlil,“ říká Jan Dvořák, tiskový mluvčí Národního parku Šumava.
Z pozdějších záběrů fotopastí bylo zřejmé, že na Šumavě není jenom jeden vlk, ale minimálně dva. Biologická analýza trusu posléze potvrdila, že se jedná o samce a samici. „Poté jsme o nich dlouho nevěděli. Až když přišel v červenci útok na ovce. Teď jsme zaznamenali mláďata a máme z toho radost, protože vlci na Šumavu patří, je to jejich přirozené prostředí,“ doplňuje Dvořák.
Lidé se však vlků při výletech do šumavské přírody nemusí bát. Vlci pro člověka nebezpeční nejsou, naopak považují lidi za daleko větší predátory. „Často si ani neuvědomí, že do kontaktu s vlkem přišli. Setkání je totiž jednostranné, vlk o člověku ví, ale člověk o vlkovi ne,“ uzavírá tiskový mluvčí Národního parku Šumava.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.