Počasí dnes-1 °C, zítra2 °C
Sobota 22. února 2025  |  Svátek má Petr
Bez reklam

České Budějovice objektivem Milana Bindera a perem Martina Maršíka: Tajemná sušárna

Autoři | Foto Milan Binder

Koldům, někdy říkáme nesprávně Koldom, je jeden z prvních panelových domů v Českých Budějovicích. Stohy papíru, diplomové práce, řada novinových článků už byly o tomto domě napsány. Když Milan Binder přišel s nápadem napsat o Koldomu, nechtělo se mi do toho. Nakonec jsme ale našli něco, o čem asi ještě nikdo nepsal.

Vypravili jsem se za paní Pospíšilovou a za paní Blažkovou. Oběma dámám se blíží osmdesátka a jsou jedny z posledních původních obyvatelů Koldomu. Už jenom pět partají ze 143- čtyři dámy a jeden manželský pár- obývají své byty od roku 1961, kdy byl Koldom dostavěn. Obě paní se nás ochotně a mile ujaly, usadily nás do malinkatého obýváku, smutně zmiňovaly své zemřelé manžele a vyprávěly o idylických starých časech i o tom, jak se Koldom mění- spíše k horšímu. Potom nastala chvíle, kdy jsme byli pozváni na prohlídku sklepů. Přátelé, spadla nám oběma brada -  čekali jsme rozlehlé prostory, ale tak obrovské podzemí nás překvapilo. Dělalo na nás dojem atomového krytu, kompletně vyklizeného s hlavní centrální chodbou a spoustou místností a místnůstek do této chodby ústících. Musíme říci, že celý prostor na nás působil strašidelně a tajemně. Sklepy jsou prázdné a jediné, co se zachovalo a co nebylo zlikvidováno po povodních v roce 2002, jsou sušárny oblečení, i když jsou už nefunkční. Jako v každém správném „kolektivním domě“ zde byla nejen restaurace, kino, kavárna, ale i společná prádelna a sušárna. Provedení sušárny je velmi zajímavé a bylo i praktické. Naše průvodkyně vzpomínaly, že prádlo bylo v ní po chvíli zcela suché. Na jakém principu pracovala? Představte si šuplíky, asi dva metry dlouhé, které ale nejsou uloženy horizontálně, nýbrž vertikálně, tj. na výšku. V těchto šuplících jsou tyče, na které se věšelo prádlo. Kohoutem se pustilo intenzivní vytápění, které hřálo ze spodu. Šuplík se i s prádlem zavřel, takže vznikl vytápěný uzavřený prostor, pouze s horním odvětráváním. Geniálně vymyšlené, ale provoz byl samozřejmě ekonomicky problematický. Kdo by ale v sedmdesátých letech hleděl na spotřebu energií… 

Milé dámy po chvíli zamkly dveře do podzemí a my víme, že se tam už pravděpodobně nikdy nepodíváme. Kdykoliv ale půjdeme okolo Koldomu, tak se nám už jako první nevybaví kino, restaurace nebo kavárna, ale tajemné obrovské sklepení se sušárnou.

Ještě malá poznámka k minulému článku, kde jsme popisovali násilné rozdělení barokního sloupu a sochy Panny Marie. Děkujeme všem za náměty, které jste nám zaslali, vše se pokusíme prověřit a uvidíme. Zatím na dvoře Biskupství stojí smutný, osamocený sloup, který vyhlíží svoji Pannu Marii. My ale pořád věříme, že se jí jednou dočká.

Štítky České Budějovice, Milan Binder, Panna Marie, Kolektivní dům v Litvínově, dům

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

České Budějovice objektivem Milana Bindera a perem Martina Maršíka: Tajemná sušárna  |  Společnost  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.