Velká jihočeská města se snaží, aby vánoční trhy nabízely veřejnosti tematicky spojený sortiment. Prioritu tak mají především řemeslníci a prodejci tradičních předmětů. Smyslem této regulace je snížit poměr stánkařů s gastronomickými produkty jako uzeniny nebo sýry, které nesymbolizují období adventu.
„Regulace sortimentu adventních trhů je zajištěna prostřednictvím smlouvy o realizaci adventních trhů, kde je určen poměr prodávaného sortimentu. Je zde myšleno i na řemeslnou a rukodělnou výrobu," uvedl náměstek českobudějovického primátora Jaromír Talíř.
Podobná opatření připravují i jiná města. „Snahou je, aby na adventních trzích byla především řemesla a domácí výroba. Snažíme se prodejce i obměňovat. Dále je třeba rozložit sortiment tak, aby nebyl celý trh jen keramika, protože takových stánků je vždy nejvíce," řekla Radka Šimková z odboru kultury a cestovního ruchu táborské radnice.
Také v Jindřichově Hradci chtějí, aby advent připomínal tradice Vánoc. Trhy se tam neuskuteční pouze na náměstí, nabídne je i nádvoří zámku. Tato akce je plně v režii města. „Přijímáme jen prodejce se zbožím, které se k adventnímu období hodí. Nejčastěji se jedná o vlastní, originální produkty prodejců. Jde o ozdoby, šperky, vyřezávané, malované a keramické výrobky, bylinky, knihy, drobné pochutiny a výrobky chráněných dílen," upřesnila Karolína Průšová z kanceláře jindřichohradeckého starosty.
Rovněž Strakonice podle mluvčí radnice Markéty Bučokové chtějí nabízet návštěvníkům trhů z velké míry vánoční sortiment. V Písku kvůli tomu nastavili i podmínky pro stánkaře. „Trhy jsou řemeslné, proto musí každý prodejce splnit dvě základní podmínky, aby se mohl trhů účastnit: zboží nabízet v dřevěném stánku nebo stánku dobového vzezření a prodávat pouze zboží vlastní výroby," vysvětlila mluvčí písecké radnice Irena Malotová.
Adventní trhy budou ve všech jihočeských městech hlavním bodem vánočního období. Radnice na tyto akce přispívají částkami v řádech statisíce korun.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám