Zimní doškolení mají za sebou členové Horské služby Šumava. Trénovali použití motorových transportních prostředků či vyhledávání lidí v terénu.
Cvičení se zúčastnilo celkem devětatřicet profesionálních i dobrovolných členů Horské služby spolu s několika lékaři. „Zdravotnická část by se dala jednoduše označit jako nácvik poskytování první pomoci. Ovšem cvičili jsme specifické zásahy, například záchranu zasaženého elektrickým proudem. Seznámili jsme naše členy také s novinkami, které do naší práce přineslo poslední jednání ICAR, mezinárodní asociace horských služeb,“ popsal část tréninku náčelník Horské služby Šumava Michal Janďura.
Záchranáři také cvičili bezproblémový pohyb na motorových transportních prostředcích, takže zapřáhli do práce terénní čtyřkolky a sněžné skútry. Součástí cvičení byly i rady, jak kvalitně takovou čtyřkolku a skútr provozovat. „Zkusili jsme si hledání zbloudilého člověka v terénu s pomocí GPS systému Gina, který používáme. Počasí jsme měli k tomu snad nejlepší, jaké jsme si mohli přát. Dostatek sněhu, místy hustá mlha a na některých lokalitách prudký nárazový vítr,“ pochválil podmínky doškolení Martin Kocum, metodik Horské služby Šumava.
Cvičení probíhalo v oblasti Špičáku, cvičná pátrací akce se pak konala na místě zvaném Hofmanky. „Večery jsme věnovali teorii, například zásadám bezpečnosti při zásazích ve výškách a nad volnou hloubkou,“ doplnil náčelník Janďura.
Doškolení členů Horské služby se koná pravidelně každý rok a má dvě části. Zimní, jako je ta, která právě proběhla, a letní, která se letos uskutečnila v květnu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.