Počasí dnes-1,2 °C, zítra2 °C
Sobota 22. února 2025  |  Svátek má Petr
Bez reklam

Jsou předmětem kritiky i chvály. eRecepty jsou tady

Autoři | Foto Jana Kroneislová

Elektronické recepty jsou kontroverzním tématem v oblasti lékařství. Zatímco je ministerstvo zdravotnictví vychvaluje do nebes, lékaři jsou často spíše skeptičtí. Jak nové eRecepty fungují jsme se zeptali několika budějovických doktorů i lékárníků.

Od letošního 1. ledna je vydávání eReceptů pro lékaře povinné. Vypisování běžných listinných receptů, na které jsme byli zvyklí, ještě letos nebude pokutováno. Podle ministerstva zdravotnictví se může u eReceptu pacient i lékař těšit hned z několika výhod. „Pacient často nemusí ani navštívit lékaře a lék mu může být předepsán na dálku. Je to výhoda hlavně pro chronicky nemocné, kteří si k lékaři chodí jen pro recept,“ tvrdí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. 

Lékař bude mít také možnost zkontrolovat, zdali si předepsaný lék pacient opravdu vyzvedl. Tuto výhodu si chválí i Dagmar Paťhová, budějovická praktická lékařka pro děti a dorost. Elektronické recepty vydává už od jara minulého roku. „Je praktické, že rodiče si mohou o recept zavolat a nemusí chodit do ordinace. Ušetří to mnoho času,“ říká.

Ne všichni jsou ale v tomto názoru zajedno. Česká lékařská komora (ČLK) nazývá eRecepty „nevydařeným experimentem“ a kritizuje především jejich nedotaženou podobu. Již na sjezdu ČLK v polovině loňského listopadu varoval prezident komory Milan Kubek před jejich dopadem na starší lékaře. Pro ty by totiž mohly představovat nepřekonatelný problém. Mnoho z nich by kvůli tomu mohlo předčasně skončit a náhrada za ně není.

Někteří lékárníci i lékaři si stěžují na zbytečnou administrativu

Nový systém zatím nezavedli všichni lékaři. Mezi nimi je i českobudějovická praktická lékařka Marie Heřmanová, která brzy začne eRecepty vydávat. Nijak se na ně ale netěší. „Žádný pokrok to nepřinese. Bude to jen práce navíc a vydávání potrvá déle,“ vysvětluje.

Na zbytečnou administrativu si stěžují i lékárníci. „Elektronické recepty nám přinesly jen zdržení a komplikace. Vydávání léku na ně je zdlouhavé a čárové kódy často nefungují, jak by měly. Navíc recept od každého lékaře vypadá úplně jinak, takže je složité se v nich vyznat,“  tvrdí. To jsou jen některé ze stížností, které jsme vyslechli v budějckých lékárnách.

Někteří lékárníci a doktoři ale uznávají, že přínosem bude funkce systému eReceptů zvaná Lékový záznam. Ten bude k dispozici pacientům a případně i lékařům, kteří díky němu budou moct zjistit, zdali pacient nebere více léků se stejným účinkem. Tato a mnohé další funkce eReceptu ale ještě nefungují a jejich zavedení vyžaduje změnu legislativy.

Přestože se nový systém nyní často setkává s ostrou kritikou, v budoucnu by se měly projevit jeho klady. Například to, že propojí pacienty, lékaře a lékárníky a umožní tím lepší komunikaci mezi nimi a následně i efektivnější péči. To ale zřejmě ještě nějakou dobu potrvá.

Štítky eRecept, lékař, lékárník, pacient, recept, Ministerstvo zdravotnictví České republiky, Česká lékařská komora, Adam Vojtěch, Milan Kubek, Marie Heřmanová

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Jsou předmětem kritiky i chvály. eRecepty jsou tady  |  Společnost  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.