Dnes, ve čtvrtek 15. března, je to přesně devětasedmdesát let, co český stát zažil jeden z nejčernějších dnů svojí historie. Po odtržení Slovenska a Podkarpatské Rusi dne 14. března 1939 došlo následující den k okupaci zbývajících území Čech a Moravy vojsky nacistického Německa. V březnu roku 1939 vyústily mnichovské události v zánik samostatného československého státu. Během okupace zemřelo v odboji sto tisíc lidí. Nacisté také vyvraždili většinu židovského obyvatelstva.
Během 15. března 1939 obsadila německá vojska české země. Obsazení bylo obrovským překvapením nejen pro civilní obyvatelstvo, ale i pro vládní představitele. Většina československé vojenské aktivity se totiž v té době přesouvala na Slovensko a Podkarpatskou Rus. Armáda, svázaná rozhodnutím politiků, se nemohla postavit na ozbrojený odpor. Proti okupantům přesto zahájili boj vojáci 3. praporu 8. slezského pluku v Místku.
15. března 1939 začalo nejtemnější období české historie. O den později, 16. března 1939 Adolf Hitler vydal výnos o zřízení protektorátu Čechy a Morava. Protektorát neměl žádnou státní povahu. Naopak, stal se integrální součástí Třetí říše. Rovněž neměl právo na samostatnou armádu. Takzvanému vládnímu vojsku byl přisouzen symbolický ráz a plnilo jen pomocné služby. Byl rozpuštěn parlament a ještě více zjednodušen politický život. Představiteli protektorátní správy se stali státní prezident Emil Hácha a protektorátní vláda v čele s předsedou.
Na několika fotografiích čtenáře Miroslava Štěpky je zachycena německá okupace Českých Budějovic.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.