čtvrtek 26. listopadu 2020 Artur

V zámeckém příkopu v Českém Krumlově by se mohla objevit medvíďata

V červnu by se v zámeckém příkopu v Českém Krumlově mohl objevit pár medvíďat ze Slovenska. V příkopu jsou medvědi chováni od šestnáctého století. Od loňska, kdy zahynula dvaatřicetiletá medvědice Kateřina, je tam ale jen dvacetiletá medvědice Marie Terezie.

Podle kastelána hradu Pavla Slavka o věci jednají ministři životního prostředí obou zemí. Mluvčí českého ministerstva Petra Roubíčková upřesnila, že senátor Václav Chaloupek kontaktoval 4. dubna ministra Richarda Brabce. „Oslovil pana ministra, aby to se slovenskými kolegy prodiskutoval, zda taková možnost existuje. Mohou tam být nějaké překážky,“ řekla Roubíčková.

Senátor Chaloupek je také autorem večerníčku Méďové. Podle českokrumlovského medvědáře Jana Černého se o příchodu medvíďat jedná, pravděpodobnost odhadl na devadesát procent. Doufá, že se tak stane koncem května či začátkem června. „Čekáme odpověď, kdy bychom si pro ně mohli dojet. Nabízeli nám starší medvědy, a ty my nechceme. My chceme buď malinké nebo roční. Roční nám také zamítli, tak pravděpodobně to budou ti malí. Měli by být ze Slovenska, ze dvou míst, kde jsou záchytné stanice. Budou dva, zase páreček, pokračovalo by se jako Káťa a Vok,“ řekl Černý.

Medvěd Vok zahynul předloni. Památkáři v příkopu upravili mříže, omítky, inženýrské sítě, navezli nové stromy. Slovenská strana podle Slavka nabídla nejdřív tři dospělé, asi desetileté medvědy, ty památkáři nechtějí. „Pokud je to odchyt divokých medvědů, podle našeho názoru to sem není vhodné. Celý život by toužili po svobodě a hledali cestu ven. Pro nás jsou cestou vychovaná medvíďata, která přijmou přirozené místo a žijí v něm, ba naopak si ho ochraňují a nechtějí z něho ven. Medvědárium je připraveno pro další medvíďata,“ řekl kastelán.

V příkopu je nyní jen medvědice Marie Terezie z rakouského Innsbrucku. Medvědárium se bude bílit, přibudou mřížky, aby na nová medvíďata nedosáhla. Jako novinka v kabinetu vědy a kuriozit na první prohlídkové trase zámku se objevila kostra medvěda Voka, který žil v příkopu 31 let, zahynul předloni. Vážil 350 kilogramů. „Zachoval se kompletní skelet, Vok byl tak robustní a zajímavý, že je to odkaz pro příští generace,“ řekl Slavko.

Foto ckrumlov.info | Zdroj ČTK

Štítky Český Krumlov, zámek, medvědi, medvíďata

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.