Strakonický voják vybojoval v USA druhé místo v soutěži o nejlepšího bojovníka

Autoři | Foto Národní garda státu Nebraska

Výborné druhé místo obsadil desátník Lukáš Mrocek ze strakonického 25. protiletadlového raketového pluku v prestižní soutěži o nejlepšího bojovníka (Best Warrior Competition), kterou v půlce dubna uspořádala Národní garda v americkém státě Nebraska.

„Do soutěže jsem nastupoval s tím, že to bude dobrá zkušenost a zjistím, jak na tom jsem v porovnání s americkými vojáky. Rozhodně jsem nečekal tak dobré umístění. Je to pro mě velká čest, že jsem mohl takto reprezentovat naši zemi v zahraničí,“ uvedl desátník Lukáš Mrocek.

Soutěž trvala tři dny a schopnosti účastníků během ní prověřilo množství disciplín. Nejlépe si strakonický voják vedl v běhu na tři míle. Bodoval při orientaci v terénu ve dne i v noci. Plný počet bodů dosáhl také při střelbě z granátometu M320, ze kterého střílel poprvé v životě. Zajímavou zkušeností bylo pro něj velet v angličtině podle povelové techniky americké armády.

Závod stěžoval silný vítr

Fyzicky nejnáročnější byl pro desátníka Mrocka pochod se zátěží. Vojáci nesli výstroj kolem dvaceti kilogramů, závod s časem jim navíc ztěžoval silný protivítr. „Během pochodu jsem si říkal, že už bych raději skončil,“ přiznal osmadvacetiletý voják krizový moment v soutěži.

Že může být ještě hůř, ukázalo se následující den, kdy Nebrasku zasáhl blizard. „Ze dne na den spadla teplota z patnácti stupňů na nulu, pocitová teplota činila tak minut deset stupňů. Stačilo se na chvíli zastavit a vítr nás odnášel pryč,“ popsal Mrocek nepříznivé počasí.

Před soutěží piloval fyzičku a oprašoval vědomosti

Přípravu na soutěž Lukáš Mrocek nepodcenil. Trénoval fyzičku, oživil si znalosti z topografie, základních řádů a další vědomosti, které by vojáci měli mít. Stejně jako američtí soutěžící i on psal esej v angličtině a absolvoval pohovor před komisí složenou z vrchních praporčíků. Využil také postřehy od poručíka Václava Bergmana ze strakonického pluku, který se stejné soutěže zúčastnil vloni.

Bojové dovednosti v Nebrasce poměřovalo celkem patnáct příslušníků Národní gardy, desátník Mrocek byl jediným zahraničním účastníkem. „Soutěž probíhala v přátelské atmosféře. Řada vojáků se mezi sebou znala, například ze společného působení v zahraničních operacích. Samozřejmě byli tam favorité, ale žádnou rivalitu jsem nepociťoval. Naopak všichni se navzájem povzbuzovali a fandili si,“ odhalil Mrocek zákulisí závodu.

Díky účasti v soutěži získal český voják i nové přátele. „Měli jsme možnost seznámit se s americkou kulturou a zvyky, poznat jejich rodinný život. Jako poděkování za jejich pohostinnost jsme s českými kolegy uvařili klasický český guláš s domácími knedlíky, který jim moc chutnal,“ uzavřel s úsměvem desátník Lukáš Mrocek. 

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky vojáci, Strakonice, 25. protiletadlový pluk, soutěž, USA, Nebraska, Armáda Spojených států amerických, Václav Bergman

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.