úterý 26. ledna 2021 Zora

VIDEO: Z jihu Čech se bude do světa létat v roce 2020. Kraj koupil poslední část kasáren

Poslední a současně největší část kasáren původního vojenského letiště v Plané u Českých Budějovic bude definitivně patřit kraji. Ten prostory koupil od ministerstva obrany za 143 milionů korun. Během dvou let by se z jihočeského letiště mohlo létat do světa. Už příští rok ale bude disponovat terminálem nebo světelnou navigací.

Objekty, které kraj v úterý 31. prosince převezme, tvoří bývalá ubytovací část, autopark a vodní energetické zdroje. „Bývalé kasárny jsme se rozhodli odkoupit hlavně proto, abychom zachovali celistvost areálu, který je v našem vlastnictví. Díky tomu budeme mít kontrolu nad využitím letiště a můžeme bez omezení plánovat  jeho další rozvoj,“ vysvětlila hejtmanka Ivana Stráská. Odkup osmnáctihektarové plochy schválili loni v listopadu zastupitelé. 

Náměstek jihočeské hejtmanky Josef Knot nedávno jednal s „větším českým hráčem“ v oboru letectví, který měl zájem o pronájem pozemků, a diskutovali o pronájmu letiště. Vznikly by haly pro cargo letiště a pro firmy jako DHL či TNT.

„S paní hejtmankou jsme teď také vedli jednání s poměrně silnými investory ze Španělska, kteří by měli zájem o něco podobného, o společný podnik s Jihočeským krajem, kde by byly předmětem právě i pozemky, které navazují. Daří se nám vše postupně scelovat a nabalovat,“ řekl Knot.


Letiště České Budějovice z ptačí perspektivy. Zdroj: Facebook Martina Vodičková

Ostrý provoz chce letiště zahájit na jaře 2020. V dubnu příštího roku by mělo dostavět nový terminál pro cestující nebo větší stání pro letadla. Dočkat by se ale mělo i světelné navigaci a radionavigace, jejichž absence nyní umožňuje provoz jen ve dne. Dostavba letiště, které zabírá plochu přes tři sta hektarů a tvoři na 120 budov, bude stát 408 milionů korun.

Foto Pavel Kacerovský | Zdroj ČTK

Štítky Jihočeský kraj, kasárna, letiště Planá

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.