V minulém díle, který jsme nazvali „Pozor zhasínáme!“, jsme vás, milí čtenáři, informovali o kašně v parku Na Sadech, které se říká Ukradené volavky. Málokterý díl našeho seriálu vzbudil tolik reakcí od vás jako tento. Myslím, že v době úmorných veder, které nyní v našem městě zažíváme, se můžeme výjimečně ještě vrátit k této fontánce a otisknout několik reakcí čtenářů. Nejdříve bychom rádi citovali dopis od pana Radoslava Hlaváče: „Staral jsem se o provoz kašen, fontánek a pítek v Českých Budějovicích jako zaměstnanec vodohospodářské firmy. Volavky musely odletět ze Sadů někdy mezi lety 1993 a 1997. Na začátku devadesátých let si je ještě pamatuji, jak zdobily městský park.“
Další doplnění informací jsme dostali od Tomáše Hobizala, který píše: „Sousoší volavek bylo dílem sochaře Františka Mrázka, budějovického rodáka a plodného autora, s jehož dílem se dodnes setkáváme na mnoha místech našeho města. V jeho monografii je uvedeno, že vytvořil přes 500 různých uměleckých děl – soch, pomníků i řadu medailí, portrétů a plaket. Je ale málo známé, že Volavky z parku Na Sadech měly svá dvojčata. Autor je nazval jednoduše Volavky II. I ty byly umístěny v Českých Budějovicích a zdobily malý bazének s okrasnými rybičkami před vchodem do budovy tehdejšího Státního rybářství na Pražské třídě. Obě díla byla zhotovena z laminátu, stejně jako další počin Františka Mrázka – Labutě ve fontánce před Experimentem z roku 1963. Ty mají nyní bohužel také blízko k zániku. Skulptura je značně poškozená, bazének je prázdný bez vody. A to v době, kdy okolí křižovatky Lidická – Mánesova dostává nový vzhled a atmosféru díky stavbě administrativního centra nazvaného Piano. Kdyby odtud zmizela fontánka s Labutěmi, byla by to škoda.“
František Němeček nás informoval, že je přesvědčen o tom, že jedny Mrázkovy Volavky se nacházejí v depozitáři Jihočeské Alšovy galerie. Tuto informaci se pokusíme ověřit a budeme vás informovat o výsledku našeho pátrání.
Velmi lakonicky se vyjádřil o Volavkách další čtenář, který nedal souhlas s uveřejněním svého jména. „Ať jdou všechny volavky k čertu, takové škody, které nám udělaly na našem rybníku, to bych nikomu nepřál.“
Ještě k těm vysokým teplotám, které nás v současné době trápí. Bylo i hůře – v srpnu v roce 2012 bylo naměřeno v Dobřichovicích 40,4 °C, což je absolutní teplotní rekord, který byl zaznamenán na našem území v novodobé historii.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.