Vzhledem k oteplování klimatu se v českých lesích mění i spektrum hub. Lidé mohou nacházet teplomilnější druhy, které se zde dříve nevyskytovaly nebo rostly jen výjimečně. Jde například o hřib rubínový a bronzový nebo běločechratku trojbarvou. Skladba hub se podle něj takto změnila v posledních několika letech.
„Jsou to druhy, které byly velice vzácné a vyskytovaly se jen na nejteplejších místech, jako hráze rybníků. Teplomilné houby, které rostly jen v jižní Evropě, se postupně posouvají na sever," uvedl mykolog Jihočeského muzea Miroslav Beran.
Změna klimatu podle něj také mění houbařskou sezonu. Například kvůli nedostatku srážek nerostou houby souvislou dobu. „Jedná se o čím dál víc nárazovou záležitost. Voda je zkrátka pro houby limitující faktor,“ uvedl. Oteplování podle Berana ale způsobuje i to, že houbařská sezona se posouvá do pozdnějšího období. „Zatímco dříve se končilo v říjnu, nyní lidé houby nacházejí i v listopadu,“ řekl.
Výkyvy počasí se projevily i letos. Beran uvedl, že houby rostly ve větší míře na přelomu června a července a pak dva měsíce prakticky vůbec.
„Její termín určujeme vždy s předstihem a pak musíme doufat, že houby porostou. Letos jsme měli víc štěstí než rozumu, protože ještě pár dní před začátkem výstavy toho v lesích moc nebylo," uvedl. Koncem minulého týdne se však situace změnila a nyní lidé nacházejí spoustu hub.
První den výstavy v Jihočeském muzeu nabídl veřejnosti na 350 druhů hub a spektrum se podle Berana ještě v následujících dnech rozšíří. „Do počtu druhů se jedná o jednu z nejpovedenějších výstav za posledních několik let," řekl.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.