úterý 29. listopadu 2022 Zina

Jihočeský kraj plánuje odbahnění významných rybníků Domin a Bažina

V říjnu roku 2019 by se mohlo začít pracovat na odbahnění rybníků Domin a Bažina u Českých Budějovic. Alespoň takový je předpoklad, jak potvrdil Zdeněk Klimeš, vedoucí Odboru životního prostředí, zemědělství a lesnictví Krajského úřadu Jihočeského kraje. V této chvíli se připravuje žádost o dotaci do Operačního programu Životní prostředí, konkrétně pro oblast podpory, jež cílí na soustavu NATURA 2000 a je určena pro kraje, které zajišťují péči o vybrané lokality této soustavy evropsky chráněných území.

Domin a Bažina spadají do unikátní soustavy Vrbenských rybníků, která je přírodní rezervací, jež je vyhlášena jako takzvaně evropsky významná lokalita. „Území zároveň překrývá ptačí oblast Českobudějovické rybníky. Obě tyto kategorie, tedy evropsky významné lokality, určené pro ochranu vybraných rostlin a živočichů kromě ptáků, a ptačí oblasti, určené pro ochranu vybraných druhů ptáků, vytvářejí soustavu NATURA 2000, která je vymezována pro celoevropsky významné přírodní fenomény v rámci Evropské unie,“ popisuje Zdeněk Klimeš. „Soustava rybníků hostí řadu vzácných či chráněných druhů rostlin či živočichů, předmětem ochrany je například brouk páchník hnědý, žába kuňka obecná, či ptáci slavík modráček, kvakoš noční, rybák obecný. Unikátní je například pravidelné hnízdění kolpíků bílých, které probíhá právě tady a nikde jinde v České republice. Na mokrých loukách můžete nalézt ocúny jesenní, či orchideje prstnatce májové. Podmáčené olšiny a staré dubové hráze jsou významným refugiem řady dalších druhů ptáků, bezobratlých či hub.“

Vzhledem k výše zmíněnému jsou podmínky pro provádění prací v této lokalitě zcela specifické a významným způsobem limitovány z hlediska požadavků ochrany přírody. „Jednak práce je možné provádět pouze na základě speciálních výjimek, které stanoví detailní podmínky pro realizaci akce, například že práce je možné provádět pouze v období říjen až únor. Rovněž pohyb techniky se musí přizpůsobit například výskytu vzácných druhů hub a podobně,“ popisuje Zdeněk Klimeš.

Otázkou je, jaký vliv má na rybníky blízké městské osídlení. Zdeněk Klimeš říká, že z hlediska ochrany přírody paradoxně velmi pozitivní: „Vysoká návštěvnost lokality po hrázích či používaných pěšinách nevadí hnízdícím ptákům, kteří si na provoz velmi dobře zvyknou, pokud se jedná o pohyb po stejných trasách. Tyto modely jsou ověřené v zahraničí - například Neziderské jezero (Neusiedler See, maďarsky Fertő-tó), ležící na hranici rakouské spolkové země Burgenland a maďarské župy Győr-Moson-Sopron, kde je jedinečná fauna a flóra chráněna rakouským národním parkem Neusiedler See - Seewinkel a maďarským Fertő-Hanság. Tam se tisíce a tisíce návštěvníků pohybují po vyznačených cestách a vše kolem kypí životem. Vysoká návštěvnost deklaruje rekreační, naučný a ekologický význam lokality, který převažuje nad funkcemi primárně hospodářskými. Lokalita je jasným příkladem toho, jak se dá skloubit ochrana přírody, hospodaření a rekreace. Zájem lidí o dění na lokalitě je vysoký a pomáhá naplňovat cíle ochrany území právě jejich požadavky na zachování či ještě lepší podmínky pro přírodu. Samozřejmě je zapotřebí dodržovat určitá pravidla chování, například se pohybovat po cestách a stezkách, nepouštět na volno psy a jiná domácí zvířata a podobně.“

Jihočeský kraj - Krajský úřad, jako takzvaný „správce chráněných území“, ve velmi těsné spolupráci s městem České Budějovice, společností Lesy a rybníky města České Budějovice a Agenturou ochrany přírody a krajiny České republiky, regionálním pracovištěm Jižní Čechy, připravuje v lokalitě řadu projektů, které cílí ke zlepšení podmínek pro předměty ochrany a další druhy rostlin a živočichů, ke zlepšení hydrologických podmínek a celkovému stavu biotopů, obnovy či výstavbě nových vodních a mokřadních prvků, vybudování nové návštěvnické infrastruktury. „Cílem je zvýšení podílu vodních a mokřadních ploch, včetně biologicky cenných ploch bezlesí, zejména v prostoru bývalého vojenského cvičiště, jež bohužel nekontrolovaně zarůstá nálety dřevin, tomu se říká takzvaná přirozená sukcese. Ta je ovšem v tomto případě nežádoucí, protože nevyhovuje řadě druhů, které jsou v lokalitě významné. Samozřejmě je nezbytné dobudovat kvalitní trasy pro pěší, cyklisty a kočárky, odpočinková místa a dodat řadu nových zařízení s informacemi o lokalitě. Uvažuje se rovněž o výstavbě pozorovatelny (nízké rozhledny). Všechny tyto aktivity vyžadují dlouhou a složitou administrativní přípravu včetně řešení některých majetkoprávních vztahů, přípravu projektů a následných dotací. Výsledky proto ještě nejsou vidět, ale postup přípravy dosahuje vrcholu a koncem roku 2019 bychom měli začít spouštět sérii realizací plánovaných projektů,“ uzavírá Zdeněk Klimeš.

Štítky Vrbenské rybníky, revitalizace, České rybníky

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.